SONDAZHI/ 89% e votuesve: Shqipëria ka hyrë në një krizë të thellë ekonomike!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 26.07.2020, 00:26

Shqipëria është duke kaluar një situatë të vështirë përsa i përket pandemisë së koronavirusit.

Përveç shifrave të larta të rasteve dhe vdekjeve, në krahasim me periudhën, kur shpërtheu pandemia, ekonomia ka marrë një goditje të fortë.

Shumë biznese kanë falimentuar e për pasojë shumë qytetarë kanë mbetur të papunë. Propaganda ishte më e madhe se ajo çka vërtet bënte qeveria duke sjellë një situatë të vështirë ekonomike.

Përveç të tjerave para disa ditësh, u njoftua edhe mbyllja e disa bizneseve të caktuara, si baret, diskot dhe çdo ambient që vendos muzikë të lartë, duke i dhënë atyre goditjen përfundimtare, por njëkohësisht duke rrënuar nga pak ekonominë që pothuajse mbahet tek turizmi në këto muajt e verës.

Shqiptarët janë të lodhur nga kjo situatë dhe duket se qeveria nuk ka ndërmend të bëjë asgjë.

Lidhur me këtë , JOQ ALBANIA organizoi dje një sondazh me pyetjen:

Bazuar në atë që shikoni përditë, a ka hyrë Shqipëria në një krizë të thellë ekonomike?

Ashtu siç edhe pritej, 89% e votuesve kanë votuar PO, ndërsa vetëm 11% e tyre kanë votuar PO.

Shqiptarët po e shohin qartë që vendi është në një situatë të vështirë dhe ata ndihen të pashpresë me këtë qeveri që kemi. Sondazhi ka treguar edhe njëherë që goditja dhe rënia e ekonomisë ka hyrë në shtëpinë e çdo shqiptari.

Më e keqja është se askush nuk e di si do jetë fundi i kësaj situate.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit