SONDAZHI/ 83% e votuesve: Nuk do e pranojmë një karantinë të dytë!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 25.07.2020, 00:24

Shqipëria është duke kaluar një situatë të vështirë përsa i përket pandemisë së koronavirusit. Numri i rasteve po rritet ndjeshëm dhe viktimat ditore po shtohen, duke e bërë tepër shqetësuese situatën.

Ndër të tjera, është folur gjithashtu për një karantinë të dytë, e cila u përmend edhe dje nga ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj.

Por kjo shihet edhe më shqetësuese për shqiptarët, pasi ekonomia, pothuajse është përtokë, me pasojat që la mbyllja prej gati 3 muajsh.

Lidhur me këtë JOQ ALBANIA, organizoi dje një sondazh me pyetjen:

A do të pranonit një mbyllje të dytë për shkak të COVID-19 nëse qeveria do ta miratonte?

Ashtu siç edhe pritej 83% e shqiptarëve, shprehen se nuk do ta pranonin një karantinë të dytë, duke nënkuptuar kështu që pasojat e të parës kanë qenë tepër të mëdha.

Vetëm 17% e votuesve kanë votuar që mund të pranonin një karantinë të dytë, që mesa duket i trëmben së tepërmi përhapjes së koronavirusit.

Megjithatë shifrat që përditësohen nga Ministria e Shëndetësisë, tregojnë se një njoftim për paralajmërimin e karantinës nuk do të jetë shumë larg. Të presim!

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit