JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

SONDAZHI/ 84% e votuesve: Çmimet e hoteleve bregdetare janë të larta!
Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 23/07/2020 23:59

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Shqipëria ndodhet në një situatë të vështirë përsa i përket pandemisë së koronavirusit. Përveç rasteve që mbeten të larta çdo ditë, një goditje të madhe ka marrë edhe turizmi.

Shumë turistë nuk mund ta vizitojnë këtë vit Shqipërinë për shkak të mbylljes së kufijve dhe kjo ka ndikuar drejtpërdrejt në këtë sektor.

Të ndodhur në këtë situatë, bizneset që mbështeten tek turizmi janë të detyruar të rrisin çmimet, pasi edhe mbështetja e shtetit nuk ishte e madhe, por vetëm sa për të hedhur hi syve.

Mirëpo kjo është në kontrast me ekonominë shqiptare, duke qenë se shumë qytetarë në Shqipëri nuk i përballojnë dot çmimet.

Lidhur me këtë situatë ku ndodhet turizmi dhe pamundësia e shqiptarëve për disa ditë pushime JOQ ALBANIA, organizoi dje një sondazh me pyetjen:

Sipas mendimit tuaj, si i cilësoni çmimet aktuale të hoteleve bregdetare gjatë këtij sezoni veror në Shqipëri?

Siç shihet 84% e votuesve shprehen se çmimet e hoteleve bregdetare këtë vit janë të larta, duke parë një ndikim negative të pandemisë në xhepin e shqiptarëve dhe në ecurinë e bizneseve.

Më e keqja është se deri më tani nuk shihet “dritë në fund të tunelit”, duke qënë se kemi edhe goxha ditë të tjera pushime dhe çmimet sa vinë edhe rriten.