JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Sondazhi/ 83% e votuesve: Nuk i besojmë shifrat ditore të qeverisë për të sëmurët me COVID-19
Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 20/07/2020 0:00

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Data 9 mars është momenti kur në Shqipëri u regjistrua rasti i parë me koronavirus dhe bëhej fjalë për një shqiptar që erdhi nga Firenze.

Ndërsa qeveria Rama mori vendimin të mbyllte shqiptarët dhe të paralizonte komplet jetën në vend duke dëmtuar ekonominë familjare dhe duke falimentuar disa biznese por nuk ndaloi aktivitetin për shembjen e godinave dhe ngritjen e pallateve të reja.

Shqipëria dhe shqiptarët qëndruan dy muaj në një karantinë që habiti edhe të huajt për ashpërsinë e masave ndërsa rastet nuk ishin shqetësuese.

Pas heqjes së izolimit dhe rikthimit gradualisht drejt normalitetit rastet e të infektuarve nisën të shtohen e shumëfishohen çdo ditë dhe për fat të keq edhe viktimat.

Ndërsa kjo u shoqërua me një mosbesim të theksuar të popullsisë ndaj shifrave të publikuara çdo ditë nga ISHP dhe MSH dhe jo pa të drejtë.

Ambientalisti Sazan Guri, denoncoi rastin e një mikes së tij së cilës, një agjenci funerale i kishte ofruar para vetëm nëse regjistronte babain e saj që ndërroi jetë nga zemra si pacient me Covid.

Ndërsa në një skandal që mori vëmendje të gjerë dje ministrja e shëndetësisë Ogerta Manastirliu publikoi pamjet e një pacienteje të cilën e quajti me Covid ndërsa rasti u përgënjeshtrua nga familjarët që dokumentuan se gruaja ishte në reaminacion dhe nuk vuante nga Covid.

Duket se qeveria Rama po përpiqet me çdo kusht të bindë popullatën se ka shumë pacientë me Covid në Infektiv dhe në spitalin Covid 2 ndërsa në këtë përpjekje, ministrja dhe mjeket e tij bëjnë gafa të pajustifikueshme duke nxjerrë të sëmurë pa Covid si të infektuar.

Lidhur me këtë çështje JOQ Albania hartoi një sondazh.

Pyetja e shtruar ishte:

A i besoni shifrave ditore të qeverisë për të sëmurët me COVID-19?

Si edhe duket në foto, 83% e votuesve shprehen mosbesues ndaj shifrave të të infektuarve me koronavirus që raportohen çdo ditë nga MSH e ISHP ndërsa 17% mendojnë se ato janë shifrat e vërteta.