SONDAZHI/ 77% e votuesve: Të dorëhiqet Manastirliu!

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 17.07.2020, 00:05

Qeveria miratoi draftin për gjobitjen e qytetarëve që nuk mbajnë maskë në ambientet e mbyllura ndërsa lajmi u trumpetua në media nga ministrja Ogerta Manastirliu.

Por ndërsa ligjet janë të zbatueshme vetëm për qytetarët ata vetë, ministra, kryeministri, kryebashkiakë dhe drejtora dalin në takime publike dhe në mbledhje në ambiente të mbyllura pa maska dhe duke mos respektuar protokollet e sigurisë anti-covid.

Një skandal i qeverisë Rama përmbledhur në një foto u denoncua nga JOQ Albania.

Në foton skandaloze duken dy persona nga stafi i COVID-19 në Tiranë që po bënin pazar duke prekur me dorezat e punës të gjitha mollët në një dyqan pa u kujdesur aspak për një mundësi të lartë infektimi dhe për mungesën e theksuar të higjenës.

Një veprim i tillë padyshim do i kushtonte shumë një qytetari të thjeshtë që nëse do ishte kapur duke bërë një shkelje të protokollit të sigurisë trumpetuar nga ministria e Shëndetësisë me në krye Manastirliun, do ishte gjobitur dhe mbase do kishte një penalitet edhe më të rëndë. Ndërsa për këta punonjës nga stafi Covid ende asnjë masë.

Lidhur me këtë ngjarje, JOQ ka postuar një sondazh.

Pyetja e shtruar ishte:

A duhet të dorëhiqet Ogerta Manastirliu?

77% e votuesve kanë votuar që ministrja duhet të dorëhiqet.

Kujtojmë se pak kohë më parë me ndryshimet në Kodin Penal është miratuar që kush përhap sëmundje infektive duke lënë pasoja të rrezikshme për jetën e njerëzve, rrezikon nga 3 deri në 8 vjet burg.

Mbetet të shohim nëse këta punonjës do ndëshkohen apo ndaj tyre si ndodh rëndom nuk do ndërmerret asnjë sanksion, fundja qeveria nuk e ka me ta.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit