JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

SONDAZHI/ 81% e votuesve: Diçka e madhe fshihet pas Covid-19
Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 14/07/2020 23:46

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Prej momentit të shpërthimit në Wuhan, koronavirusi është bërë temë e përditshmërisë në mbarë globin.

Por në Shqipëri çdo ditë dhe më shumë rritet mosbesimi i qytetarëve ndaj shifrave që azhornohen për të infektuarit dhe viktimat e virusit.

Ditë me radhë dy viktima ndërsa për disa ditë 4 dhe më tej tre… Duket si një lojë. Shpesh në postimet e lajmeve në media, qytetarët komentojnë se: “janë gënjeshtra”, “kush vdes edhe nga mosha thonë nga koronavirusi” etj.

Dyshimet e tyre u konkretizuan përmes një lajmi që qarkulloi sot ku ambientalisti Sazan Guri pohon publikisht se në një bisedë me një miken e tij, mësoi se një agjenci funerale në të cilën kishte të njohur, i ofruan mbi 1 milionë lekë për të regjistruar babain si viktimë të koronavirusit.

Madje sipas saj në këtë agjenci 95 të vdekur të regjistruar ishin fals. Me të drejtë ngrihet pyetja se cili është sponsori që fshihet pas këtyre agjencive funerale?

Kujtojmë këtu se në momentet kur vendi ynë ishte në fillimet e pandemisë së Covid-19, vendi dhe shqiptarët u izoluan në banesat e tyre ndërsa tani kur rastet “shtohen” çdo ditë dhe më shumë, të gjithë kanë lirinë për të dalë dhe për të kryer aktivitetet e përditshme.

Të vetmet që po distancohen me vendin tonë janë disa shtete fqinje që kanë ndaluar udhëtimet ndërsa duket se shqiptarët po izolohen brenda vendit me një atmosferë të fortë mosbesimi ndaj qeverisë dhe shëndetësisë.

Pyetja e shtruar ishte:

Sipas një denoncimi publik, një agjensi funerale në Shqipëri u ka ofruar funeral falas dhe 1,2 – 1,5 milionë lekë të vjetra familjarëve të mbi 95 të vdekurve nga zemra dhe nga shkaqe të tjera, që të firmosin se familjarët vdiqën nga COVID-19. Amendoni se diçka e madhe fshihet pas COVID-19?

Nga foto duket se 81% e shqiptarëve besojnë se pas koronavirusit fshihet diçka e madhe lidhur me politikën ndërsa 18% besojnë se shifrat dhe rastet janë të vërteta.