SONDAZHI/ 81% e votuesve: Diçka e madhe fshihet pas Covid-19

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 14.07.2020, 23:46

Prej momentit të shpërthimit në Wuhan, koronavirusi është bërë temë e përditshmërisë në mbarë globin.

Por në Shqipëri çdo ditë dhe më shumë rritet mosbesimi i qytetarëve ndaj shifrave që azhornohen për të infektuarit dhe viktimat e virusit.

Ditë me radhë dy viktima ndërsa për disa ditë 4 dhe më tej tre… Duket si një lojë. Shpesh në postimet e lajmeve në media, qytetarët komentojnë se: “janë gënjeshtra”, “kush vdes edhe nga mosha thonë nga koronavirusi” etj.

Dyshimet e tyre u konkretizuan përmes një lajmi që qarkulloi sot ku ambientalisti Sazan Guri pohon publikisht se në një bisedë me një miken e tij, mësoi se një agjenci funerale në të cilën kishte të njohur, i ofruan mbi 1 milionë lekë për të regjistruar babain si viktimë të koronavirusit.

Madje sipas saj në këtë agjenci 95 të vdekur të regjistruar ishin fals. Me të drejtë ngrihet pyetja se cili është sponsori që fshihet pas këtyre agjencive funerale?

Kujtojmë këtu se në momentet kur vendi ynë ishte në fillimet e pandemisë së Covid-19, vendi dhe shqiptarët u izoluan në banesat e tyre ndërsa tani kur rastet “shtohen” çdo ditë dhe më shumë, të gjithë kanë lirinë për të dalë dhe për të kryer aktivitetet e përditshme.

Të vetmet që po distancohen me vendin tonë janë disa shtete fqinje që kanë ndaluar udhëtimet ndërsa duket se shqiptarët po izolohen brenda vendit me një atmosferë të fortë mosbesimi ndaj qeverisë dhe shëndetësisë.

Pyetja e shtruar ishte:

Sipas një denoncimi publik, një agjensi funerale në Shqipëri u ka ofruar funeral falas dhe 1,2 – 1,5 milionë lekë të vjetra familjarëve të mbi 95 të vdekurve nga zemra dhe nga shkaqe të tjera, që të firmosin se familjarët vdiqën nga COVID-19. Amendoni se diçka e madhe fshihet pas COVID-19?

Nga foto duket se 81% e shqiptarëve besojnë se pas koronavirusit fshihet diçka e madhe lidhur me politikën ndërsa 18% besojnë se shifrat dhe rastet janë të vërteta.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit