Sondazhi/ 89% e qytetarëve: “Tigri i Rilindjes” ka “gllabëruar” paratë për Rindërtimin dhe Covid-19

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 19.06.2020, 00:54

Arben Ahmetaj është një nga personat më të besuar të kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit i ka lënë në dorë poste dhe detyra të rëndësishme në qeverisjen e "Rilindjes".

Në kohën kur ishte ministër i Ekonomisë dhe Financave, Ahmetaj u akuzua si i përfshirë në disa skandale financiare, por deri më tani asnjë gjemb s'i ka hyrë në këmbë.

Muajt e fundit, Rama i ka dhënë "superfuqi" Ahmetajt, i cili ndryshe njihet edhe si "Tigri i Rilindjes", duke i lënë në dorë menaxhimin e miliarda lekëve për Rindërtimin dhe Covid-19.

Mirëpo, shumë njerëz dyshojnë se këto para mund të jenë "ngrënë" nga "tigri", i cili nuk të fal në të tilla raste, pasi jo më kot është vendosur nga kryelindasi për t'i menaxhuar fondet dhe donacionet për tërmetin dhe pandeminë.

Për shkak se "Rilindjes" po i dalin çdo ditë e më tepër zullumet dhe vjedhjet haptazi të parave të taksapaguesve shqiptarë përmes tenderave dhe aferave të dyshimta korruptive dhe favorizuese ndaj një grupimi oligarkësh të preferuar, shumë qytetarë kanë dyshime të forta mbi transparencën e qeverisë mbi këto fonde dhe donacione.

Duhet theksuar se qindra familje vijojnë të jenë ende të pastreha pas tërmetit të 26 nëntorit, ndërsa mijëra qytetarë nuk kanë marrë akoma "pagën e luftës".

Në lidhje me këto dyshime të forta, JOQ Albania zhvilloi një sondazh për të krijuar një panoramë më të qartë të mendimit të qytetarëve. A është Arben Ahmetaj një ministër i besueshëm?!

Pyetja e sondazhit ishte:

"Tigri" i Rilindjes Arben Ahmetaj po menaxhon miliarda lekë për Rindërtimin dhe COVID-19, por deri tani askush nuk i ka parë se ku kanë shkuar. A mendoni se Arben Ahmetaj i ka vjedhur për vete?

Në sondazhin e publikuar në faqen tonë në "Faceboook", ku kanë marrë pjesë rreth 16 mijë persona, 89% e qytetarëve nuk kanë më asnjë dyshim për përgjigjen e kësaj pyetjeje, pasi ata mendojnë se "tigri" i ka "gllabëruar" për vete paratë.

Thuajse i njëjti rezultat paraqitet edhe në sondazhin e publikuar në llogarinë tonë në Instagram, ku 88% e qytetarëve janë të sigurtë që fondet dhe donacionet për tërmetin dhe koronavirusin janë vjedhur nga Ahmetaj.

Dhe në rezultatin përfundimtar, duke i marrë së bashku të dy sondazhet, 88.5% e pjesëmarrësve dëshmuan se e kanë humbur besimin te ministri Ahmetaj, pasi jo më kot e quajnë "tigri", ndërsa 11% e tyre, të cilët me siguri janë "çeta online e Fugës", besojnë në "ndershmërinë" e "tigrit".

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit