Sondazhi/ 87% e shqiptarëve: Shteti ka dështuar në menaxhimin e sistemit shëndetësor

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 26.02.2020, 23:23

Sistemi shëndetësor në Shqipëri ka probleme të panumërta, të cilat shpesh janë denoncuar në media dhe emisione të ndryshme investigative.

Po ashtu, edhe në redaksinë e JOQ Albania, vetëm gjatë muajve të fundit kanë mbërritur me dhjetra mesazhe që tregojnë gjendjen e mjerueshme të shëndetësisë, përtej propagandës qeveritare.

Një nga problemet më të mëdha të shëndetësisë në Shqipëri është largimi masiv i mjekëve dhe infermierëve drejt vendeve europiane, kryesisht në Gjermani.

Kjo ka bërë që sistemit shëndetësor në vend, përveç "1001 halleve" që ka, t'i shtohet edhe mungesa e mjekëve specialistë.

Për të krijuar një panoramë më të qartë, sesi qytetarët e shohin sistemin e shëndetësisë në vend, JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja e sondazhit ishte: A mendoni se shteti ka dështuar në menaxhimin e sistemit shëndetësor, duke patur parasysh që shumica dërrmuese e mjekëve dhe infermierëve janë larguar nga vendi?

87% e qytetarëve janë përgjigjur me PO, duke bërë shtetin fajtorin kryesor për dështimin e menaxhimit të sistemit shëndetësor.

Mesa duket, shumica dërrmuese e shqiptarëve e kanë humbur besimin te shteti, sa i përket shëndetësisë, pasi vetëm një pjesë e vogël e tyre janë optimistë dhe besojnë se nuk është përgjegjësia e qeverisë për dështimin në shërbimin e marrjes së kujdesit shëndetësor.

Ky dështim i qeverisë demonstrohet qartë nga largimi masiv i mjekëve dhe infermierëve jashtë vendim.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit