“Shkëlqimi 07” e vëllait të Kapllanajt “blu” fiton tenderin mavi. 16 miliard lekë për 4 vite

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 19.02.2020, 15:55

Familjarët e kryetarëve të bashkive apo të deputetëve janë ndër personat që përfitojnë më shumë tendera nëpër institucione të ndryshme shtetërore.

Një prej tyre është edhe Shkëlqim Kapllanaj vëllai i ish-kryebashkiakut demokrat të Mallakastrës, Agron Kapllanaj. Edhe pse është vëllai i një eksponenti të djathtë, kjo gjë nuk e ka penguar aspak kompaninë “Shkëlqimi 07” që të marrë tendera në bashkitë që qeverisen nga socialistët.

Tenderi i fundit i fituar nga kjo kompani është në Bashkinë e Durrësit për “Rehabilitimin e vend depozitimit të mbetjeve në Vadardhë”. Shuma që do përfitojë nga këto punime do të jetë 25 milionë lekë.

Edhe pse tenderi nuk ka ndonjë shifër të lartë nga ato çfarë jemi mësuar të shohim, për fitimin e tij kanë garuar plot 13 kompani.

Mirëpo kjo kompani rezulton se gjatë këtyre viteve ka fituar edhe tendera të tjerë në bashkitë e vendit. Plot 47 tendera ka fituar gjatë këtyre 4 viteve, kompania e vëllait të ish-kryebashkiakut demokrat.

Ndërsa sipas Thesarit të Shtetit, kjo kompani gjatë viteve 2015-2019 ka përfituar nga buxheti i shtetit plot 16 miliardë lekë.

Nëse kompanitë e tjera që kanë fituar më shumë tendera kanë përfituar sepse kanë qenë miq ose kanë pasur lidhje të ngushtë me kryeministrin Edi Rama, mesa duket “ Shkëlqimi 07”, e ka ndihmuar fakti që ka qenë vëllai i Agron Kapllanajt.

Kjo gjë vërteton edhe njëherë faktin se PS dhe PD zihen vetëm për sy të publikut, por e kundërta ndodh në dhënien e tenderave.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit