Çfarë është një penis i thyer dhe kur ndodh frakturimi i këtij organi?

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 13.01.2020, 10:59

Duke pasur parasysh që nuk ka kocka në penis, a mund të thyhet me të vërtetë? Rezulton se ka një dëmtim fatkeq të quajtur "frakturë penile" që me të vërtetë mund të ndodhë gjatë marrëdhënieve seksuale. Hunter Wessells, kryetar i departamentit të urologjisë në Shkollën e Mjekësisë në Universitetin e Uashingtonit në Seattle ka përshkruar gjendjen dhe si mund të ndodhë.

Çfarë është saktësisht sindroma e penisit të thyer?

Është ajo që quhet frakturë penile. Është një formë e rëndë e dëmtimit të lakimit të penisit të ngritur që ndodh kur një membranë e quajtur albica tunica lot. Albuginea tunica rrethon cavernosa corpora, ind të specializuar spongy në thelbin e penisit që mbush me gjak gjatë një mbledhje. Kur albica tunica loton, gjaku që normalisht kufizohet në këtë hapësirë, derdhet në inde të tjera. Ju merrni fryrje dhe ënjtje.

Cilat janë shenjat e frakturës së penisit?

Zakonisht do të ketë një tingull që shfaqet. Nëse dikush ka dhimbje të forta (në penis), veçanërisht i shoqëruar me fryrje, ënjtje dhe humbje të ereksionit, ai duhet të kërkojë kujdes urgjent.

Si saktësisht ndodh fraktura e penisit?

Zakonisht kjo ndodh gjatë seksit të rregullt vaginal me gruan në krye, por mund të ndodhë në pozicionin misionar ose gjatë akrobatikës seksuale. Mjeku tregon për një paciet, i cili pësoi frakturë penile pasi vrapoi nëpër dhomë dhe u përpoq të depërtonte në gruan e tij me një kërcim fluturues.

Risultati immagini per Hunter Wessells, broken penis

Burim: MensJournal|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit