Tepër i shijshëm, por hapni sytë mirë para se të konsumoni mishin e pulës

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 09.01.2020, 07:56

Mishi i pulës është një nga më të konsumuarit dhe të pëlqyer nga njerëzit, prandaj fermerët përpiqen me çdo mënyrë të risin produktet me shpejtësi rekort. Një video e re e fushatës nga “Compassion in World Farming” po kërkon të edukojë njerëzit se çfarë janë në të vërtetë vijat e bardha në disa copëza pule.

Këto striacione të bardha janë një tregues se pula ka një çrregullim të muskujve të quajtur "shirit i bardhë". Nuk është e dëmshme për konsum, por tregon qartë për kushtet në të cilat është rritur pula.

"Rripi i bardhë" degradon cilësinë e mishit duke rritut përmbajtjen e yndyrës në përqindje të madhe.

Po ndodh që rritja e pulave po bëhet shumë shpejt. Sipas Këshillit Kombëtar të Pulave, zogjtë dalin në treg brenda 47 ditëve me peshe 6.4 kg. Pra brenda këtyre ditëve një zog i vogël rritet dhe bëhet një pulë e madhe.

Në vitet 50, do të duheshin 70 ditë që ata të arrinin gjysmën e kësaj peshe. Një eksperiment që përfshin 285 zogj ka zbuluar se 96% e tyre kishin shirita të bardhë dhe gjoks druri, që do të thotë mish i ashpër.

Megjithatë, një zëdhënës i Këshillit Kombëtar të Pulave tha se shirita e bardhë prek vetëm një përqindje të vogël të mishit të pulës, kryesisht zogj më të mëdhenj, jo prodhim të përgjithshëm dhe nuk krijon shqetësime për shëndetin ose sigurinë e ushqimit për njerëzit.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit