Këto janë shenjat që po ju paralajmërojnë se keni gurë në veshka

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 28.12.2019, 15:19

Njerëzimi e ka njohur problemin e gurëve në veshka që nga viti 600 para Krishtit. Për më tepër, burrat kanë më shumë rrezik të vuajnë nga kjo sëmundje sesa gratë. Simptomat e kësaj sëmundje mund të jenë të heshtura, por nëse gurët lëvizin, shenjat do të jenë të rënda dhe shumë të dhimbshme. Pra, është e rëndësishme të jesh në gjendje t'i njohësh menjëherë ato dhe të konsultohesh me një mjek.

Ne kemi krijuar një listë të simptomave që tregojnë se keni gurë në veshka. Ju sugjerojmë t'i studioni ato me kujdes dhe nëse është e nevojshme të ndërmerrni veprime të menjëhershme për të zgjidhur problemin.

 • Dhimbje e rëndë

Ju mund të ndjeni dhimbje ekstreme në bark, shpinë ose ijë. Kjo ndodh kur guri fillon të lëvizë dhe mbërthehet në ureterin e ngushtë duke krijuar presion në veshkat. Ndërsa guri lëviz, dhimbja mund të shkojë nga prapa në ijë.

 • Ndryshimet në urinim

Ekzistojnë disa ndryshime të mundshme në urinë për shkak të gurëve në veshka.

Një nxitje e vazhdueshme dhe e shpeshtë për të urinuar ndodh kur guri fillon të lëviz dhe arrin në fshikëz. Kjo gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje dhe ndjesi djegieje gjatë urinimit.

Sasia e urinës mund të ulet, e cila shoqërohet me gurë që janë mbërthyer në uretër. Mund edhe të ndalojë plotësisht rrjedhën e urinës.

Gjaku mund të shfaqet në urinë për shkak të pranisë së gurëve në traktin urinar. Një erë e keqe mund të tregojë se keni një infeksion në veshkat tuaja.

 • Të dridhura dhe ethe

Të kesh temperaturë të lartë mund të thotë që ekziston një infeksion në traktin urinar ose në veshkat. Kjo mund të shkaktojë komplikime me sëmundjen e gurëve në veshka.

 • Të përziera

Të përzierat zakonisht shoqërohen me të vjella. Kjo është për shkak të faktit se veshkat dhe trakti gastrointestinal kanë një lidhje të përbashkët të nervave. Këto simptoma mund të jenë gjithashtu rezultat i dhimbjes së fortë.

 • Ndjeheni shumë të dobët ose të lodhur

Funksioni i veshkave zvogëlohet nëse keni gurë. Për shkak të kësaj, një akumulim i toksinave mund të ndodhë në trup. Ato mund të ndikojnë në mënyrën se si ndiheni. Mund të ndjeheni më të lodhur se zakonisht dhe të përjetoni dhimbje të forta, gjë që mund t'ju bëjë më të dobët.

Bonusi: Ju jeni në rrezik nëse:

-Nuk pini ujë mjaftueshëm

-Keni të afërm me gurë në veshka

-Hani shumë sheqer, natrium dhe proteina

-Merrni shtesa të vitaminës D dhe kalciumit

-Jeni mbipeshë

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit