Mbi 400 familje nga Shqipëria u strehuan mbrëmë në Kosovë, u sistemuan në hotele e shtëpi

Shkruar nga: E Jashari | Publikuar më: 27.11.2019, 12:15

Rreth orëve të mesnatës së mbrëmshme, kanë arritur njerëzit e parë në Kosovë me një autobus të organizuar nga tifo-grupet e Prishtinës.


Ata njoftuan se morën rreth 250 shqiptarë që kishin mbetur pa shtëpi për të strehuar në Kosovë, raporton JOQ Kosova.

Pamjet e shqiptarëve duke udhëtuar drejt Kosovës janë publikuar pak minuta pas orës 23:00, e diku rreth orës 02:00 dolën pamjet nga hoteli në Prishtinë.

Ndërkohë, qindra familje të tjera u vendosën në qytete të tjera të Kosovës, si Prizreni e Peja, duke bërë kështu që numri i familjeve të strehuara deri tani të arrijë mbi 400 familje.

Sidoqoftë, shtëpitë e kosovarëve po vazhdojnë të qëndrojnë të hapura edhe për familje të tjera. Vazhdimisht po bëhen publikime të njerëzve të thjeshtë që lëshojnë shtëpitë e tyre për vëllezërit nga Kosova.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit