Kosovari tregon zemërgjerësinë: Derisa shteti të bëjë zgjidhje, ofroj strehim për një familje 10 anëtarëshe nga Shqipëria

Shkruar nga: E Jashari | Publikuar më: 26.11.2019, 11:37

Tragjedia që ka goditur Shqipërinë, ka treguar zemrat e mëdha të kosovarëve, të cilët nuk po rreshtin së ofruari ndihmë.

Pasi shteti dërgoi ushtrinë, tani kanë dalur individë që duan të ndihmojnë personalisht, raporton JOQ Kosova.

Blend Zymi, një qytetar nga Prishtina që merret me një biznes mesatar si përpunimi i mishit, ka hapur derën e shtëpisë për një familje nga Shqipëria. Ai ka thënë se do t’i strehojë ata derisa shteti shqiptar të bëjë zgjidhje.

“Derisa shteti shqiptar të bëjë zgjidhje për personat e prekur nga termeti, unë ofroj strehim për një familje nga Shqipëria deri në 10 anëtarë. Aq sa kom mundësi, bukë e kryp e zemër!”, ka shkruar Blend Zymi. Ai ka theksuar se ndihmë që iu është dhënë kosovarëve në kohë lufte, duhet të shpaguhet.

Ndërkaq, ai ka lënë një numër kontaktues, për të gjithë ata që kanë nevojë për një ndihmë të tillë. Blendi ka thënë se mund ta kontakojnë në Viber & ËhatsApp në numrin +38345123125.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit