I paralizuar nga qafa e poshtë, 30-vjeçarin arrin të ecë sërish falë pajisjes që sjell shpresë për tetraplegjikët

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 04.10.2019, 14:28

Një 30-vjeçar, i paralizuar në të katërta gjymtyrët, ka mundur që të ecë dhe të përdorë sërish duart falë një skeleti robotik i cili kontrollohet nga truri i tij.

Pacienti, i cili është identifikuar vetëm si Thibault, mbeti i paralizuar nga qafa e poshtë në vitin 2015 pasi u rrëzua nga 15 metra lartësi, nga tarraca e një club-i.

Por, ai ka arritur që ta lëvizë sërish trupin për herë të parë që prej aksidentit që e la të ngujuar në një karrocë me rrota. Pas disa muajsh përgatitje, Thibault mundi ta kontrollojë trupin e tij, me fuqinë e mendjes, falë kostumit pioner.

Disa pamje prekëse të filmuara nga mjekët tregojnë sesi 30-vjeçari hedh hapa ngadalë ndërsa qëndron brenda skeletit që i mundëson ecjen.

Duke folur për eksperiencën, ai tha se po ndihej si ' njeriu i parë në Hënë.'

Gjymtyrët e francezit lidhen pas robotit dhe ky i fundit i merr komandat nga sinjalet që lëshon truri i pacientit.

Ky zbulim i madh është publikuar në revistën mjekësore, 'The Lancet Neurology', ndërsa kërkuesit e cilësojnë skeletin robotik si një përparim emocionues.

Sidoqoftë, kjo teknologji është ende në ditët e para të saj dhe larg përdorimit në jetën e përditshme. Pritet që të bëhen prova të tjera në pacientë të tjerë.

Burimi:Mail Online|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit