Si ‘transformohet’ trupi i nënave për të sjellë fëmijën në jetë, kjo është fotoja që po bën xhiron e rrjetit

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 02.10.2019, 20:58

Një foto, e cila tregon sesi ‘transformohet’ trupi i nënave për të sjellë në jetë fëmijën, po bën xhiron e rrjetit.

Fotoja, që përcjell një mesazh të fuqishëm, tregon një grua të mbështetur me shpinë gjatë lindjes ndërsa në fundshpinë kockat kanë lëvizur për t’i krijuar kushtet e duhura fëmijës që të lindë.

Imazhi është publikuar fillimisht në faqen e Instagramit ‘North Dallas Doulas’ dhe nëse e shihni me vëmendje mund të dalloni një ‘gungë’ që ngrihet mbi lëkurën e saj në fundshpinë.

Më pas fotoja u nda në Facebook nga Tangi Birth Services ku ka marrë një numër të madh komentesh.

Shumica prej tyre ishin nëna që shkruanin se më në fund e kuptojnë se pse u dhemb aq shumë shpina gjatë lindjes.

Bashkë me foton shkruhej:

A mund ta shihni atë fryrjen në pjesën e poshtme të shpinës? Është rombi Michaelis. Gjatë fazës së dytë të linjdes, një kombinim kockash, përfshirë edhe kryqet lëvin mbrapa duke e rritur kështu diametrin e legenit. Ky proces njihet si hapja e shpinës. Kjo është plotësisht normale dhe në fakt është një pjesë integrale e një lindje fiziologjike pasi i krijon bebit sasinë maksimale të hapësirës të kthehet ndërsa lundron për në rrugën e tij..Trupi juaj është krijuar për ta bërë këtë! Trupi juaj dhe foshnja punojnë së bashku.”

Më tej në postim shpjegohet që ky proces nuk është për t’u pasur frikë por për t’u kuptuar.

Burimi:LAD BIBLE|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit