Pas Instagram-it edhe Facebook vjen me një ndryshim të madh, rrjeti social nuk do të jetë më i njëjti

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 27.09.2019, 11:44

Facebook ka ndjekur hapat e Instagram-it në përpjekje për të ulur presionin psikologjik që ushtrohet nga mediat sociale, kryesisht tek të rinjtë.

Pra, gjiganti i rrjeteve sociale do të heqë numrin e pëlqimeve nëpër postime që bëhen. Vendi i parë ku po testohen ndryshimet e reja është Australia.

Facebook ka vendosur që të reagojë pasi një ekspert i shëndetësisë tha se funksioni 'pëlqim' mund të shkaktojë stres të madh tek lexuesit.

Gjithsesi, përdoruesit mund t'i shohin pëlqimet që marrin postimet e tyre, por të tjerët jo. Pra, bëhet fjalë për të njëjtin ndryshim që bëri së fundmi Instagram.

Një zëdhënës i Facebook u shpreh për Daily Mail Australia se ata duan që të përmirësojnë mirëqenien e përdoruesve si dhe të mos bëhen shkak për zhvillimin e ankthit.

Ai u shpreh:

Në duam që njerëzit që ndihen rehat ndërsa shprehin veten në platformë, në vend që të fokusohen tek numri i pëlqimeve apo reagimeve që marrin të tjerët."

Vendimi i marrë nga Instagram në korrik për të hequr numrin e pëlqimeve shkaktoi zemërim tek një numër i madh influencuesish që kishin filluar të bënin para nëpërmjet kësaj platforme.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit