Pse po lindin kaq shumë fëmijë pa duar?

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 20.09.2019, 11:29

Një problematikë tepër e madhe është bërë shqetësuese kohët e fundit në shtetin gjerman. Nisi si një rastësi por frekuenca e përsëritjes ka shqetësuar mjaft prindër. Bëhet fjalë për shtimin e numrit të foshnjeve që po lindin pa duar.

Shqetësimin e ka ngritur gazeta “Bild”, pas raportimit të shumë prindërve. Duket ndoshta si një rastësi, por a është me të vërtetë kështu? Cilët mund të jenë faktorët që ndikojnë në këtë çrregullim të foshnjeve?

Mos vallë konsumi i medikamenteve nga ana e nënës gjatë shtatzënisë, duhanpirja, konsumi i alkoolit apo edhe fertilizimet artificiale?

Kur media gjermane po investigonte për rastet, nga Franca u mësua se lindja e fëmijëve pa duar ose krahë ishte kthyer në problem edhe aty në disa zona rurale. Prej vitesh po hetohej për disa raste misterioze. Ministrja e Shëndetësisë, Agnes Buzyn kishte deklaruar se mund të jetë një faktor ambiental. “Ndoshta lidhet me atë që kanë ngrënë, pirë apo nga ajri që kanë thithur”, tha ajo, sipas “Mapo”.

Një forum me ekspertë të mbledhur nga gazeta gjermane BILD hedh dyshimet se kjo situatë mund të lidhet me mjekimet që janë marrë gjatë shtatzënisë, më së shumti ilaçe që trajtojnë tensionin. Por nuk përjashtohet mundësia që teknikat speciale të fertilizimit artificial të kenë lidhje.

Dr. Awi Wiesel nuk përjashton as mundësinë që pesticidet apo antibiotikët të jenë ‘fajtorët’.

E gjitha kjo të kujton atë që njihet si skandali i konterganit në vitet 1960. Bëhet fjalë për një ilaç, të quajtur talomid, që në Gjermaninë Perëndimore shitej me emrin kontergan. Kjo pilulë gjumi përdorej edhe nga gratë shtatzëna.

Ilaçi thuhej se kuronte ankthin, pagjumësinë, tensionin e gastritin. Më vonë u përdor edhe tek gratë shtatzëna me ‘sëmundjen e mëngjesit’ dhe të vjella. Pak pasi ilaçi nisi të shitej, më shumë se 7 mijë bebe lindën me deformim të gjymtyrëve në Gjermani. Vetëm 40 përqind mbijetuan. Skandali në fjalë shtoi kontrollet dhe forcoi rregullat për prodhimin dhe përdorimin e ilaçeve.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit