Dhjetë gra nga e njëjta familje kanë luftuar me kancerin e gjirit dhe e kanë mundur me sukses

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 19.09.2019, 12:57

Dhjetë gra nga e njëjta familje që e kanë fituar luftën me kancerin e gjirit po festojnë duke nxjerrë një kalendar.

Të dhjeta gratë janë mes moshës 47 dhe 81-vjeçare.

E para që u diagnostikua ishte 78-vjeçarja Joyce Waite e cila e mori vesh për sëmundjen e rëndë në viti 2002. Më pas kunatat e saj dhe vajzat patën të njëjtin fat.

Pas 15 vitesh, e gjithë situata mori fund kur partnerja e nipit të Joyce-s, bëri një operacion për heqjen e gjinjve në vitin 2017.

Organizuesja e kalendarit, 55-vjeçarja Vanessa Haw u shpreh:

Edhe në ditët më të zeza, ne e dinim që kishte jetë, kishte shpresë."

Ndërsa një nga të prekurat e tjera, Vanessa, tha:

Fakti që 10 prej nesh po kalonin të njëjtën situatë ka qenë një ndihmë e madhe. Kemi qenë aty për njëra-tjetrën. Të gjitha e luftuam kancerin si familje dhe fakti që i ndamë eksperiencat me njëra-tjetrën na ndihmoi shumë."

Sipas statistikave rreth 270,000 gra amerikane e 55,200 gra angleze diagnostikohen me kancer gjiri çdo vit.

Burimi:Mail Online|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit