Habit shkencëtari: Njerëzit duhet të ‘hanë njëri-tjetrin’ nëse duan të luftojnë ndryshimet klimaterike

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 10.09.2019, 15:01

Ndryshimet klimaterike janë një problem i madh që mund të vërë në rrezik jetën tonë.

Kështu që duhen bërë ndryshime drastike në shkallë ndërkombëtare në mënyrë që ky problem të vihet nën kontroll. Por sipas një shkencëtari nga Suedia problemi mund të zgjidhej nëse ne njerëzit nisin të hanë njëri-tjetrin.

Profesori Magnus Soderlund, nga Shkolla Ekonomike e Stokholmit e bëri propozimin kontrovers në një program televiziv në Suedi. Ai argumentoi se ngrënia e mishit të njerëzve mund të jetë një burim alternativ ndaj mishit të kafshëve apo bulmetit.

Për ta qartësuar më mirë, Soderlund e ka fjalën për mishin e personave që kanë ndërruar jetë, nuk po sygjeron që njerëzit të nisin ‘gjuetinë’ brenda llojit të tyre.

Gjatë fjalës së tij, shkencëtari dhe specialisti i marketingut tha se njerëzit mund fillohen të mësohen me idenë me kalimin e kohës.

Në një intervistë të dhënë pas programit, ai tha se 8 për qind e njerëzve janë dakord me idenë e të provuarit mish njeriu.

Burimi:LAD BIBLE|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit