Sëmundja e rëndë e lidhur me cigaret elektronike, ndërron jetë edhe një tjetër pacient

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 05.09.2019, 16:31

Një person i dytë raportohet të ketë humbur jetën si pasojë e një smëundje të rëndë të mushkërive që besohet të jetë e lidhur me cigaret elektronike.

Lajmin e bëjnë të ditur zyrtarët e shëndetësisë në shtetin amerikan të Oregonit. Pacienti që ka ndërruar jetë thuhet se kishte përdorur së fundmi një cigare elektronike që përmbante vaj nga 'bima jeshile'.

Ky është rasti i dytë që lidhet me sëmundjen e rëndë të shkaktuar nga tymosja në SHBA, edhe rasti i parë është i lidhur me një produkt të blerë në një dyqan ku ofrohej 'bar jeshil'.

Gjithsesi, zyrtarët nuk e kanë vendosur ende se çfarë bëri që pacienti në moshë te mesme të sëmurej aq shumë dhe nëse produkti që kishte marrë ishte i kontaminuar.

Duke refuzuar që të përmendë emrin e markës së pajisjes apo vendin e blerjes, një zyrtare shtoi:

Hetimi ynë nuk ka nxjerrë plotësisht se çfarë ka në këtë produkt. Në këtë pikë, disa nga shtetet e tjera kanë më shumë të dhëna se ne. Është disi e frikshme dhe e vështirë ta besosh se çdo cigare elektronike nuk është e sigurt në këtë pikë."

Muajin e kaluar, Departamenti i Shëndetit Publik në Illinois raportoi atë që besohet të jetë rasti i parë i vdekjes shkaktuar nga kjo sëmundje e rëndë në mushkëri.

Burimi:The Independent|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit