Lajm i keq për vegjetarianët, ky është rreziku që ju kanoset nga moskonsumimi i mishit

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 05.09.2019, 11:16

Vegjetarianët kanë më shumë të ngjarë që të goditen nga ndonjë hemorragji në tru, krahasuar me personat që hanë mish.

Në këtë përfundim ka dalë një studim i realizuar së fundmi nga shkencëtarët e Universitetit të Oksfordit. Studiuesit, të cilët monitoruan rreth 50,000 njerëz për 18 vite besojnë se marrja e ulët vitaminave nga mishi mund të shkaktojë probleme në tru.

Kështu, kërkuesit zbuluan se vegjetarianët dhe veganët kanë një 20 për qind më shumë shanse që të goditen nga një hemorragji në tru, krahasuar me ata që e konsumojnë mishin.

Kjo është ekuivalente me tre raste më shumë të hemorragjive për 1,000 persona në 10 vite.

Vegjetarianët dhe veganët në studim kishin kolesterol më të ulët në qarkullim dhe nivele më të ulëta të vitaminave kryesore – siç është vitamina B12 – e cila mund të shpjegojë lidhjen, thanë studiuesit.

Popullariteti i dietave pa mish është në rritje, me rreth 1.7 milion njerëz në Britani tani duke shmangur mishin.

Vegjetarianët dhe veganët kishin kolesterol më të ulët në qarkullim dhe nivele më të ulëta të vitaminave kryesore, siç është vitamina B12, e cila mund të shpjegojë lidhjen mes mungesës së vitaminave dhe hemorragjisë.

Dietat që nuk përfshijnë mish në menu po bëhen gjithnjë e më popullore.

Burimi:Mail Online|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit