Sëmundja e rëndë e lidhur me cigaret elektronike, një tjetër adoleshente përfundon në koma

Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 31.08.2019, 19:17

Një adoleshente ka hyrë në koma pas dëmeve që iu shkaktuan në mushkëri nga cigaret elektronike.

Ndërkohë që rastet e rënda të sëmundjeve të mushkërive shtohen dita ditës, sipas mjekëve vajza prej vitesh tymoste cigare elektronike.

Maddie Nelson, nga Utah, SHBA, u dërgua në spital me urgjencë më herët gjatë këtij viti pasi filloi të kishte dhimbje shpine dhe të vjella.

Më tej, mjekët e lidhën 18-vjeçaren më ventilatorë që i mundësonin frymëmarrjen dhe pasi situata u përkeqësua më shumë ajo përfundoi në koma për tre ditë.

Mjekët e diagnostikuan Maddie-n me ‘eosinophilic pneumonia’, një sëmundje e rënë e shkaktuar nga ‘ndërtimi’ i qelizave të bardha në mushkëri.

Tashmë që gjendja e saj shëndetësore është përmirësuar, adoleshentja i ka paralajmëruar njerëzit për rreziqet e cigareve elektronike.

Muajt e fundit në SHBA po regjistrohen raste të sëmundjeve të rënda të mushkrive që besohet të jenë shkaktuar nga cigaret elektronike.

Maddie Nelson kishte tre vite që tymoste çdo ditë derisa përfundoi në spital.

Burimi:LAD BIBLE|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit