“Gjergj Kastriot Skëndërbeu Mbreti i Shqipërisë”, zbulohet dokumenti i jashtëzakonshëm në Francë

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 17.01.2018, 10:32

1515789276

Një dokument historik që zbulon të dhëna të jashtëzakonshme mbi historinë e vendit tonë, ka dalë në dritë, kohët e fundit.

Në vitin 1912, autori Vico Mantegazza ka botuar një vepër të rrallë në me titull “L’Albania”, ku e konsideron heron kombëtar Gjergj Kastriot Skëndërbeu si Mbretin e Shqipërisë.

Në veprën të botuar në Romë, nga shtëpia botuese “Bontempelli e Invernizzi”, gjejmë në faqen e 17-të, një portret të Gjergj Kastriotit Skënderbeut, mundësuar nëpërmjet medaljes artistike të skulptorit Heinrich Kautsch.

1515789421

Ky dokument i rrallë duket se është publikuar për publikun shqiptar nga historiani Aurenc Bebja.

Megjithatë Bebja thotë se viti i lindjes (1404) dhe i vdekjes (1467) së heroit tonë kombëtar janë të gabuar.

Ndërkohë portreti i Skënderbeut që paraqitet në dokument, është realizuar nga skulptori Heinrich Kautsch , në Pragë. 1515789818

Ndërkohë theksojmë se më 17 Janar të vitit 1468, plot 549 vjet më parë, Heroi ynë Kombëtar vdiq në Lezhë, 6 Maj 1405 – 17 Janar 1468)… Pa diskutim figura më e madhe e Kombit tonë, fama dhe lavdia e të cilit kanë kapercyer shekujt.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit