Pas këtyre mureve të thjeshta, fshihet një sekret që askush nuk e imagjinon

Shkruar nga: D Cani | Publikuar më: 10.03.2017, 18:48

Aftësia e qenieve njerëzore për të krijuar diçka të habitshme dhe të bukur ndryshe nga kaosi i përditshëm është i pakrahasueshëm.

Si një shembull të qartë të kësaj, ne kemi një shtëpi në Itali e cila ka shkaktuar një trazim në rrjetet sociale, pasi pamja e saj e jashtme është larg për mrekullinë që fsheh brenda.

Arkitektët e “Wespi Meuron” ishin përgjegjës për realizimin e hartimit të një rezidence ëndërr nga një bunker i vjetër që ndodhet afër Alpeve italiane.

I bërë kryesisht prej betoni dhe duke ndjekur një stil mjaft të thjeshtë dhe minimalist, shtëpia përmban objekte luksoze dhe një pamje përallore.

Ky “ish bunker” ka oborre të bollshme që lejojnë rrezet e diellit të hyjnë dhe përhapen në të gjithë shtëpinë.

Kjo rezidencë gjithashtu ka një dhomë ngrënie, një kuzhinë të bollshme dhe dhoma të bukura që, pavarësisht nga pamja e tyre, kanë avantazh të pajisjeve teknologjike.

Ky vend është me të vërtetë një mrekulli, ne guxojmë të themi se është një vepër arti!

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit