Vazhdon problemi me transportin publik, kaos dhe rrëmujë në 40 gradë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 10.07.2024, 15:37

Përderisa pritet takimi i famshëm mes drejtorit të ri të Ndërmarrjes së Qarkullimit Publik (NQP) dhe drejtuesve të autobusëve privat, qytetarët presin në temperatura të larta që të gjejnë një vend në autobusët që edhe sot linjat private ishin të reduktuar.

Të shqetësuar për rrëmujën e krijuar dhe pritjet e gjata në temperaturat rreth 40 gradë, qytetarët thonë se më së shumti e pësojnë vetë ata duke kërkuar nga Institucionet që sa më shpejtë të gjejnë zgjidhje për këtë kaos të krijuar me transportin publik

“Presim nga gjysmë orë, nuk ka autobusë, këto privat i kanë ndalë, nuk kanë para dhe ata nuk vozisin pa para”, u shpreh një qytetar.

“Nuk vozisin se në të drejtë janë, pa rroga janë, si të punojnë, kanë familje dhe harxhime. A është vështirë për qytetaret? Po, sigurisht. Njerëz të sëmurë të presin me orë, të bien në rrugë”, tha një qytetare.

“Fajtorë është shteti që nuk i mundëson të punoje normalisht, nuk i paguajnë në kohë, dhe si të punojnë ata pa para, edhe ata mbajnë familje, dhe përgjegjës janë ata që udhëheqin me atë, nuk i intereson, bëjnë çfarë të duan dhe harxhojnë çfarë të duan e për këtë që ne presim këtu nuk mbajnë llogari”, tha një tjetër qytetar.

“Ata kanë të drejtë, kërkojnë pagesë. Shumë rrëmujë kishte në mëngjes, unë isha në mjek dhe tani erdha”, u shpreh një tjetër qytetare.

Gjatë ditës së djeshme, drejtori i ri i Ndërmarrjes së Qarkullimit Publik kërkoi publikisht takim me përfaqësuesit e autobusëve privat por deri tani ky takim endë nuk ka ndodhur. Sipas përfaqësuesve të autobusëve privat nëse ky takim nuk realizohet sot dhe nëse nuk gjendët një zgjidhje për pagesën e borxhit nga ana e NQP-së, ata do të vazhdojnë edhe më tej me reduktimin e linjave, përkatësisht do të vozisin deri në ora 11:00 dhe më pas do të parkojnë autobusët. Sipas pronarëve të autobusëve privatë, borxhi që NQP-ja ka ndaj tyre shkon rreth dy milion euro ndërsa sipas drejtorit të ri të NQP-së ky borxh është më i ulët.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit