103-vjeçarja e virgjër priti një jetë të dashurin që nuk u kthye kurrë

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 09.07.2024, 10:49

Mariam Hussein, një grua 103-vjeçare nga Tanzania ka treguar historinë e saj të gjatë të dashurisë së madhe për një djalë të quajtur Xhon, të cilin nuk e takoi më pasi ai u zhduk.

Ajo tha se ishte e bindur se i dashuri i saj evropian do ta gjente së shpejti që ata të mund të nisnin dashurinë e tyre, por përfundoi e vetme dhe e virgjër gjatë gjithë jetës së saj.

Sipas saj, Xhon ishte një djalë i ri aventurier dhe shumë i sjellshëm i cili kishte ardhur në Tanzani në kërkim të aventurave.

“E takova Xhonin, një të ri të bardhë nga Evropa që kishte ardhur në Tanzani në kërkim të aventurës. E ndihmova të orientohej dhe të vendosej rehat në mjedisin e tij të ri. Me kalimin e kohës, miqësia jonë u zhvillua në diçka më shumë, për të qenë e sinqertë, ai ishte ndryshe nga çdokush që kam takuar ndonjëherë, sjelljet e tij, tregimet dhe mirësia e tij më magjepsën; ai respektoi kulturën time dhe tregoi interes të sinqertë për jetën dhe aspiratat e mia. Kalonim orë të panumërta duke imagjinuar një të ardhme të mbushur me dashuri dhe lumturi. Besova se ai ishte me të vërtetë unik dhe vërtet ishte.

“Marrëdhënia jonë u zhvillua dhe unë ndjeva se po bie thellë në dashuri; çdo moment që kalonim bashkë bënte që ndjenjat e mia për të të bëheshin më të forta. Mund të shihja se ai më donte gjithashtu; sytë e tij shkëlqenin me dashuri të sinqertë sa herë që më shikonte dhe veprimet e tij gjithmonë tregonin kujdesin dhe përkushtimin e tij.

“E doja atë plotësisht dhe pa kushte sepse për herë të parë në jetën time, ishte dashuri në formën e saj më të pastër. Ndanim ëndrra, shpresa dhe sekrete bashkë, duke ndërtuar një lidhje të pathyeshme. Shpresoja gjithashtu që Xhon do të ishte ai që do të ndryshonte fatin tim. E ëndërroja që ai mund të më largonte nga jeta e vështirë që gjithmonë kisha njohur dhe përjetuar; imagjinoja një të ardhme të mbushur me mundësi të pafundme, të lirë nga vështirësitë që kishin përcaktuar të kaluarën time. Ai më dha shpresë se bashkë mund të ndërtonim një jetë të re të mbushur me dashuri dhe lumturi,” tha gruaja.

Gruaja, e cila nuk është martuar as nuk ka pasur fëmijë, theksoi se shpresat e saj u thyen kur Xhon papritmas mori një telefonatë urgjente për t'u kthyer në vendin e tij pa i dhënë lamtumirë apo shpjegim.

E shkatërruar nga zhdukja e tij e papritur, Hussein kaloi vite duke e kërkuar atë, duke besuar se ai një ditë do të kthehej për të përmbushur ëndrrat e tyre.

“U shkatërrova. Nuk mund ta besoja që ai ishte zhdukur. Fillimisht, konsiderova mundësinë që kjo ishte një shaka ose një provë e durimit tim. Kërkova kudo për të, duke shpresuar dëshpërimisht për një shpjegim, por ai nuk ishte askund. Ditët u kthyen në javë, javët në muaj dhe ende nuk kishte asnjë gjurmë të tij. Muajt u kthyen në vite dhe ende mbaja besimin se Xhoni do të kthehej eventualisht.

“Refuzova të pranoja idenë se ai mund të mos kthehej së shpejti, pavarësisht momenteve të mrekullueshme që kishim ndarë. Qëndrova e virgjër. Në kulturën tonë, pritej që të ruanim pastërtinë deri në martesë. Të bëje seks para martesës konsiderohej tabu, kështu që e bëra prioritetin tim të ruaja pastërtinë time…,” theksoi ajo.

Gruaja 103-vjeçare pohoi më tej se gjithmonë kishte besuar se një ditë do të martohej me Xhon dhe durimi i saj do të shpërblehej.

“Ky besim kulturor ishte thellësisht i ngulitur tek mua dhe e mora përkushtimin tim për ta ruajtur seriozisht, edhe pse e doja Xhonin thellësisht dhe kishim një lidhje të jashtëzakonshme. Qëndrova e vendosur në mbajtjen e kësaj vlere kulturore.

“Besova se një ditë, ne do të martoheshim dhe durimi im do të shpërblehej… megjithatë, ndërsa vitet kaluan, shpresat për kthimin e tij filluan të zbehen, duke më lënë të ndihesha e tradhtuar dhe e vetme. Megjithatë, qëndrova e vendosur në premtimin tim ndaj vetes dhe kulturës sime,” tha ajo.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit