Balla dhe Vangjushi nuk lënë as të vdekurit të prehen në paqe, gjendja civile ende në kolaps

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 08.07.2024, 10:04

Ditët e javët po kalojnë, por sistemi i gjendjes civile në vend vijon të jetë jashtë funksionit.

Gjatë këtyre ditëve në redaksinë tonë kanë mbërritur me dhjetëra denoncime të qytetarëve që nuk martohen dot apo nuk regjistrojnë dot fëmijët e porsalindur.

Por përveç këtyre edhe çregjistrimi i të vdekurve nga gjendja civile është problem pasi kalimi i afatit 10 ditor shoqërohet me gjoba.

Dy qytetarë i janë drejtuar redaksisë tonë për të denoncuar këtë problematikë mjaft stresuese në një kohë kur dhimbja nga humbja e të ndjerëve është e madhe.

Qytetarët thonë se prej më shumë se 10 ditësh kanë humbur baballarët, por për shkak të problemeve në gjendjen civile nuk mund të bëjnë çregjistrimin e tyre.

Ata thonë se funeralet janë bërë në mënyrë ilegale pasi mungon dokumenti i çregjistrimit.

Kërkesa e tyre e vetme është dhënia e një dokumenti nga sportelet e gjendjes civile ku justifikohet problemi i tyre dhe vonesa në çregjistrim, pasi në të kundërt do të duhet të paguajnë gjoba të padrejta.

Denoncimi nr.1

Pershendetje JOQ . per sa I perket sistemit problem me i madh se martesa eshte se ka 10 dite qe im ate ndrroj jete ... bem funeralin ne forme ilegale se certifikata e ç'regjistrimit nuk del se ska sistem ! Gje qe eshte kusht per funeralin ! . Tao dhe ai drejtori Nuk lene te vdekurit te prehen ne paqe

Denoncimi nr.2

Pershendetje. Pash qe kishte goxha ankesa per pjesen e gjendjes civile. Te njejtin problem kam dhe un. Kam 1 jav e ca qe kam humbur babin,po vete per dite ne gjendje civile dhe me thon ska sistem,nderkohe bashkia me thot duhet ber cregjistrimi se kalon afatin10 ditor dhe mund te maresh gjob. Zgjidhje nuk jep asnje,nuk e di si do funksionoj,se nuk japin as ndonje shkres per te me justifikuar vonesen se nuk esht faji jon. U ben 1 jav e ca,dhe me ka mbetur babi akoma ne gjendje civila pa u cregjistruar😒😒 Eshte ministri qe ka ne varesi drejtorin

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit