Gjendja civile në ‘blackout’ total, shqiptarët: Nuk po martohemi dot, sistemi s’punon prej ditësh

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 26.06.2024, 13:52

Prej më shumë se 3 ditësh, i gjithë sistemi i gjendjes civile është në 'blackout' total dhe shqiptarët nuk mund të marrin asnjë shërbim.

Qytetarët që i janë drejtuar redaksisë tonë kanë raportuar probleme të shumta në qytete të ndryshme.

Ata thonë se sistemi i gjendjes civile nuk punon dhe për këtë arsye nuk mund të marrin as shërbimet bazë, aplikim pasaporte apo regjistrim për fëmijët e porsalindur.

Por më problematike është situata për qytetarët që jetojnë jashtë Shqipërisë dhe që kanë aplikuar për martesë. Edhe pse kanë paguar përkthyes nga ministria për kryerjen e celebrimit dhe kanë kohë që e kanë caktuar ditën, për shkak të rënies së sistemit nuk mund të mbarojnë punë.

Tani atyre iu duhet të shtyjnë ditët e lejes për celebrimin, por në të njëjtën kohë edhe rezervimin në hotel që do të thotë më tepër shpenzime.

Qytetarët i bëjnë thirrje shtetit dhe AKSHI-t (Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit) që të ndërhyjnë sa më parë pasi kjo situatë nuk duhet të vazhdojë më kështu.

Denoncimi nr.1

Pershendtje dini gje pse ka 2 dite gjendja civile pa sistem ..kemi qe dje qe duam te aplikojm per pashaport dhe ska sistem thon..

Denoncimi nr.2

Dua te denoncoj nje rast Djali im dhe nusja e tij gjermane kan caktuar daten e marteses dje qe ish e hene shkojn ne gjendje civile ska sistem priten dhe sot ska sistem..llogarit bileta hotel perkthyes nga ministria te paguar ditet e punes qe humbin dhe kthehen pa u martu se ska sistem ne minibashkit shqiptare tuuurp. Po e kan te caktuar skan dat sepse spo e din as vet. Po ne vim si familje te gjith shpenzime puna mik Smund te presim nji jav. Nuk kan masa ose mundsi me shkrim me pas ti hedhin on line Ca esht kjo gje e shemtuar Ska sistem po mos ket 1 muj si ja bejn robt

Denoncimi nr.3

pershendetja joq. gjendja civile ne elbasan por dhe ne gjithe shqiperine eshte ne nje blockout prej me shume se 3 ditesh nuk kryet asnje lloj veprimi, punonjsit thone ska sistem. ku eshte shteti dhe akshi? Te gjitha sherbimet jane bllokuar une doja te regjistroja vajzen e sapolindur dhe nuk po e regjistroj dot kishte dhe te tjere per celebrim por e njejta gje spunon sistemi

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit