Ditë më parë djali i Vuçiqit u përfshi në përleshje, dje tifozët e Serbisë thirrën emrin e Putinit në mes të Mynihyt

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 26.06.2024, 11:06

Dje Danimarka eliminoi Serbinë nga “EURO 2024”. Pak para ndeshjes, tifozët serbë kanë bërë një veprim të pritshëm, duke marrë parasysh lidhjet e Serbisë me Rusinë dhe presidentit e saj Vladimir Putin.

Derisa të gjithë mbështetësit e futbollit shkojnë për të motivuar lojtarët para një ndeshje, tifozët serbë para se të fillojë një lojë në futboll glorifikojnë, lavdërojnë dhe thërrasin emrin e Putinit, njeriut që po bën krim në Ukrainë.

Një video e publikuar dje para ndeshjes Serbi-Danimarkë dëshmon se tifozët serbë të futbollit në qytetin e Mynihut dje kanë thirrur emrin e Vladimir Putinit.

Video është publikuar nga analisti polak Jakub Bielamowicz në një postim në X.

“Tifozët serbë të futbollit duke brohoritur “Vladimir Putin” në Mynih përpara ndeshjes Serbi-Danimarkë”, ka shkruar ai në përshkrimin e videos.

Për lidhjet e huliganëve të futbollit pati shkruat edhe NYT në një artikull hulumtues.

Aty bëhet lidhja e tyre me presidentin serb Aleksandar Vuciq.

E përveç kësaj para pak ditësh në një përleshje mes tifozëve u përfshi edhe vet djali i presidentit serb, Danilo Vuciq.

Vet Vuciq e ka konfirmuar për herë të parë se djali i tij Danilo, ishte i përfshirë në përleshjen e tifozëve që ndodhi para një jave afër Gelsenkirchen në Gjermani, ku u zhvillua ndeshja midis Serbisë dhe Anglisë.

Në një intervistë për mediat serbe të dhënë ditën e sotme, Vuçiç thotë se djali i tij dhe qytetarë të tjerë të vendit që ishin të pranishëm për të parë ndeshjen janë sulmuar me karrige nga shqiptarët, tifozë të Schalkes, ndërsa ato ishin ulur dhe po hanin të qetë.

Sipas Vuçiq, tifozët shqiptarë i ka shqetësuar prania e flamujve të Serbisë në kafenenë ku po qëndronin djali i tij dhe tifozët e tjerë serbë, ndërsa ndihet krenar që Danilo nuk e ka turpëruar, por i është kundërpërgjigjur sulmit duke shkaktuar kaos në qytetin gjerman.

Gjithashtu, lideri serb kritikon edhe autoritetet gjermane, të cilët kërkuan që të arrestoheshin tifozët serbë si përgjegjës për konfliktin e nisur në këtë kafene, pasi sipas tij ato ishin vetëmbrojtur.

“Kanë qenë kryesisht shqiptarë, tifozë të Schalkes, i kanë sulmuar me karrige. Ishte interesante qasja policisë gjermane që kërkoi arrestimin e tifozëve serbë. Nuk e di se çfarë duhet të bëjë dikush kur e sulmojnë me karrige dhe shishe.b Ata u ulën të qetë dhe po hanin. Ishte e vetmja kafene me flamur serb dhe kjo i shqetësonte. Unë e dua djalin tim. Ai nuk e turpëroi babanë e tij në asgjë”,- ka përfunduar Vuçiç.

Më herët për incidentin pati versione të ndryshme, pasi u aludua se konflikti ishte midis serbëve dhe anglezëve, e herë të tjera se ndodhi mes shqiptarëve dhe serbëve.

Megjithatë, për Vuçiq ishin shqiptarët ato që provokuan djalin e tij dhe tifozët e tjerë serbë, që situata të degradonte në dhunë midis palëve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit