‘Doktoreshës ia dhashë kafen”, përgjimet nxjerrin zbuluar skemën e mjekëve në QSUT: Ja mbajta vendin pa merak

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.06.2024, 12:19

Detaje të reja janë zbardhur nga skema abuzive e mjekëve të Onkologjikut në spitalin "Nënë Tereza", Tiranë.

Mjekët e këtij reparti, bashkë me infermierë dhe kordinatorë të spitalit, nuk u jepnin shërbim pacientëve pranë QSUT por i drejtonin ata te klinikat e tyre private me qëllim përfitimin.

Por përveç këtyre, mjekët privonin pacientët nga kura e plotë e kimioterapisë pasi një pjesë të kësaj kure e nxirrnin jashtë spitalit për t’u blerë në dy farmaci private.

Përgjimet kanë zbuluar se mjekët e përfshirë në këtë skemë abuzive fusnin pa radhë në kurat e kimios pacientët që jepnin "kafe".

Rasti 1

06*******: Do vije nje nga Kukesi, ma ndihmo te lutem mi afro cik kimioterapite. Beje per hatrin tim. Ku je ti?

Afrimi: Une jam lart ne zyre. 068*******: Mire ja do vije lart tek zyra kjo.

Rasti 2

Në daten 14/12/2023 ne oren 10:14 e telefonon nr.telefonit 067******* si me poshte vijon:

067*******: O adash ca ben si ke qene?

Afrimi: Mire adash ti ca ben?

067*******: Tet e pyes kam nje mikun tim nga Permeti qe I ka dhene rekomandim Kuro ai kirurgu i Gjirokastres per aty tek ju ne date 24 Janar. Po eshte pak vone na duhet dicka me shpejt se smerr dot as Kempin po nuk beri konsulten aty.

Afrimi: Une sjam aty tani se jam tek urgjenca. Jepi numrin dhe te me presi. Eshte ai Elidoni sot aty o burre ai sfut pa planifikim. la ke nr. Atij ti?

067*******: Jo sia kam. Po Naqellari eshte aty?

Afrimi: Po o burre fol me Naqellarin I mbaron pune Naqellari direct.

067******; Po diskutojme linjen Naqellari njehere po ashtu kalojme tek ty.

Afrimi: Ok mire shume mire,

Rasti 3

Në datën 14/12/2023 në orën 08:17 1 degron sms nr.telefonit 069****** ku i thote:

069******:Afrim ketu tek dera jam shoku Nazmiut Shefiti.

Afrimi: Po pa merak se ja mbajta vendin.

Rasti 4

Në datën 27.12.2023 në orën 13:16 bëhet biseda me sms si më poshtë vijon me nr.e telefonit 069******* ku thuhet si më poshtë vijon:

– Çkemi Afrim si kalon. Pacientja F.C., nuk eshte paraqitur ne farmaci.

-Mire si je ti Mirjana,ok. Ka ikur ajo.

-Ok mos e njofto. Do i shkruaj nuk u paraqit.

Rasti 5

Në datën 20.12.2023 në orën 08:49 ka një telefonatë me nr. 069******* ku I thotë:

Afrimi: Ckemi Flora.

Flora: si do bejme me ate doktoreshen që më sjell verdalle se une kafen ja dhashe

Afrimi: Po ska gje mo se dje thjesht kishte ikur me heret.

Pjesë e skemës janë zv/drejtoresha e QSUNT-së,Brikena Qirjazi, 2 mjekë të spitalit të Onkologjikut, Edmond Gashi e Alketa Ymeri (Pere) dhe Koordinatori pranë këtij spitali, Emiljano Lela si dhe administratori i klinikës Megis, Halil Gashi dhe administratori i farmacisë 'Flori Farma" Florian Marku. Ndaj tyre Gjykata e Tiranës ka dhënë masën e sigurisë arrest shtëpie, detyrim me paraqitje

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit