Pse kanë vdekur kaq shumë pelegrinë sivjet në Haxh?

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 25.06.2024, 11:55

Nxehtësia ekstreme, mbipopullimi dhe problemet sanitare, transporti i dobët, pelegrinët pa dokumente që u shmangen autoriteteve, edhe kur kanë nevojë për ndihmë dhe shumë të moshuar, të pafuqishëm apo të sëmurë – të gjitha këto janë arsyet e numrit të madh të vdekjeve në pelegrinazhin në Arabinë Saudite.

Më shumë se një mijë pelegrinë vdiqën gjatë Haxhit, i cili u zhvillua në kohën e vapës së madhe, sipas të dhënave të AFP të publikuara të enjten.

Shumica e tyre vdiqën për shkak të nxehtësisë ekstreme pasi temperaturat i kaluan 51 gradë Celsius.

Pavarësisht paralajmërimeve nga Ministria e Shëndetësisë saudite për të shmangur ekspozimin ndaj nxehtësisë dhe për të pirë shumë lëngje ndërsa shumë pelegrinë ishin viktima të goditjes nga nxehtësia.

Agjencia e lajmeve AFP citoi një diplomat arab të thoshte se 658 egjiptianë kishin vdekur në pelegrinazh, Indonezia raportoi më shumë se 200 të vdekur dhe India tha se 98 kishin vdekur.

Pakistani, Malajzia, Jordania, Irani, Senegali, Tunizia, Sudani dhe rajoni autonom i Kurdistanit i Irakut kanë konfirmuar gjithashtu vdekje, shkruan BBC.

Presidenti tunizian shkarkoi ministrin e Çështjeve Fetare, Brahimi Shaibi të premten pas vdekjes së dhjetëra tunizianëve që merrnin pjesë në Haxh.

SHBA beson se më shumë amerikanë kanë vdekur, raportoi Wall Street Journal. Miqtë dhe të afërmit kërkojnë të zhdukurit në spitale dhe publikojnë mesazhe në internet.

Një duzinë vendesh njoftuan se gjithsej 1081 pelegrinë kishin vdekur.

Sipas disa raporteve, keqmenaxhimi nga autoritetet saudite ka përkeqësuar situatën, duke sjellë probleme me objektet e destinuara për pelegrinët.

Akomodimi dhe objektet dyshohet se ishin menaxhuar keq, me tenda të mbipopulluara pa ftohje dhe kanalizime të duhura.

Pelegrinët shpesh detyroheshin të ecnin në distanca të gjata në vapë të padurueshme për shkak të problemeve të transportit.

Më shumë se gjysma e atyre që vdiqën ishin pelegrinë të paregjistruar dhe iu bashkuan Haxhit përmes kanaleve të parregullta, duke ua mohuar qasjen në tenda dhe autobusë me ajër të kondicionuar.

Një nga arsyet e numrit të madh të vdekjeve çdo vit në Haxh është se shumë pelegrinë shkojnë atje si pensionistë, pasi kanë kursyer gjithë jetën për ritualin fetar.

Shumë nga të moshuarit dhe të sëmurët shkojnë gjithashtu me shpresën se do të vdesin gjatë Haxhit – pasi konsiderohet bekim të ndërron jetë dhe të varrosesh në qytetin e shenjtë.

Ndryshe, Haxhi është një nga pesë shtyllat e Islamit dhe çdo mysliman që ka mundësi, është i detyruar ta përmbushë këtë detyrë fetare të paktën një herë në jetë.

Arabia Saudite ka shtuar masat e sigurisë së Haxhit vitet e fundit, por ende përballet me kritika se nuk po bën mjaftueshëm, veçanërisht për pelegrinët e paregjistruar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit