Studimi: Vaksina kundër COVID-19 kontribuoi në 73.9% të vdekjeve pas vaksinimit

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.06.2024, 13:19

Një studim i publikuar të premten në Forensic Science International, nga profesionistë mjekësorë pretendon se ka zbuluar se individët që vdiqën pas vaksinimit kundër COVID-19, rreth 73.9 për qind "u ndikuan drejtpërdrejt ose në mënyrë të konsiderueshme nga vaksinat kundër COVID-19".

Autorët theksojnë se për shkak të prodhimit të shpejtë të vaksinave dhe vëllimit të madh të raporteve të ngjarjeve të padëshiruara, duhet të hetohen lidhjet shkakësore midis vaksinave dhe vdekjeve. Studimi i tyre ekzaminoi autopsitë dhe analizat pas vdekjes për të përcaktuar ndonjë lidhje midis të dyjave.

Studimi u fokusua në 325 raste të autopsisë, të cilat kishin një "kohë mesatare nga vaksinimi deri në vdekje" prej 14.3 ditësh. Studimi detajon mekanizmat e propozuar biologjikë që vaksinat të shkaktojnë vdekjen, të cilat përfshijnë "efektet neurotoksike të proteinës Spike" dhe "një sindromë të re klinike të quajtur trombocitopeni trombotike imune e induktuar nga vaksina (VITT). Kjo e fundit lidhet me vaksinat AstraZeneca dhe Johnson & Johnson . Studimi përfshiu gjithashtu se vaksinat mRNA "janë të lidhura me miokarditin, ose inflamacionin e miokardit".

Subjektet e autopsisë ndodheshin në shumë vende të ndryshme dhe kishin marrë një sërë vaksinash kundër COVID-19. Një shumicë prej 41 përqind morën Pfizer/BioNTech, Sinovac ishte i dyti më i zakonshëm me 37 përqind, i ndjekur nga vaksina AstraZeneca me 13 përqind. Pas ekzaminimit të të dhënave për kohët e vdekjes pas marrjes së vaksinave, autorët arritën në përfundimin se "shumica e vdekjeve ndodhën brenda një jave nga vaksinimi i fundit".

Autorët bëjnë thirrje për hetime të mëtejshme për këtë çështje për të zbuluar natyrën e saktë të lidhjes midis vaksinës COVID-19 dhe vdekjeve menjëherë pas marrjes së saj. Ata kërkojnë gjithashtu që autopsitë të kryhen “për të gjithë individët e sëmurë që kanë marrë një ose më shumë vaksina kundër COVID-19”.

Një studim nga studiues holandezë zbuloi se ka pasur vdekje të tepërta çdo vit që nga pandemia. Autorët analizuan të dhënat nga 47 vende perëndimore dhe zbuluan se ka pasur mbi tre milionë vdekje të tepërta që nga viti 2020 .

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit