30.000 lekë gjobë nga makina inteligjente, qytetarja: Kjo është vjedhje, shkoi 40.000 se s’isha në dijeni

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 20.06.2024, 09:16

Denoncimet e shqiptarëve për Policinë Rrugore janë të shumta dhe kjo jo pa arsye.

Shumë prej tyre i konsiderojnë si të padrejta gjobat e vendosura nga Rrugorja, ndërsa disa të tjerë ankohen për ndëshkimin me gjobë pa dijeninë e tyre.

Për të denoncuar një rast të tillë një qytetare i është drejtuar redaksisë tonë.

Ajo thotë se më datë 18 maj, makinat inteligjente të policisë kanë konstatuar një tejkalim shpejtësie nga ana e saj.

Për këtë arsye ajo është ndëshkuar me gjobë 30.000 lekë të reja dhe masë plotësuese.

Por duke ditur se qytetarja nuk ka qenë kurrë në dijeni të kësaj gjobe, vlera e saj është rritur edhe më tepër dhe ditën e djeshme ajo ka paguar 40.000 lekë të reja për gjobën.

Rastësisht ajo ka hyrë në e-Albania dhe ka parë gjobën, pasi nëse nuk do kishte hyrë vetë, gjoba do rritej e rritej çdo ditë e më shumë.

Qytetarja nuk është e indinjuar për vlerën e gjobës, që është më shumë se rroga e saj, por për mos njoftimin nga ana e policisë pasi këtë metodë e konsideron zhvatje.

Denoncimi i qytetarit:

Përshëndetje! Dua të denoncoj në lidhje me makinat inteligjente ,ku qytetarëve ju vendosen gjoba me shuma marramendëse .Jam dhe une një ndër këto raste .Jam e shokuar ,as e di të kem shkelur rregulloren dhe mos të kem respektuar rregullat e qarkullimit rrugor.Nuk kam marr asnjë njoftim as nga policia rrugore e as nga posta .Nje gjobë me vlere 30.000 të reja plus një muaj kamat me shkoi 40,000 mij të reja ,dhe kushedi sa do shkonte po qe se nuk do hyja rastësisht tek e-Albania .As rrogen nuk e kam kaq sa gjoba që më kanë vendosur ..

Me cfarë guximi punonjësi i policisë rrugore zt.ARDIAN ILIAS që as mbiemrin se ka shkruar saktë tentoi të gjobisë dyfish pa miratimin e dijenin time .

Uroj që ky denoncim nëpërmjet faqes tuaj të jetë zëri për shpresë që kjo situatë mos të përsëritet tek qytetarët e thjeshtë .

Ja dhe shuma qe kam paguar sot Per shpejtesi sipas tyre Une sdi ta kem kaluar ate norme Edhe mbase e kam tejkaluar por a nuk duhet te lajmerohem

Ne cilin vend te botes gjibitesh me kete shume marramendese?! Kish kaluar nje muaj dhe une sdija gje per gjoben rastesisht hyra te e albania. Une e pagova dhe pse eshte e tmerrshme por faqja juaj le te jete nje ze per gjytetaret e tjere Sepse ky nuk eshte zbatim ligji Ky eshte zhvatje vjedhje

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit