Dreshaj: AAK-ja do të shkojë mbi 100 mijë vota në zgjedhjet e ardhshme, VV do të bie në 34 për qind

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 17.06.2024, 16:35

Deputeti i AAK-së, Shemsedin Dreshaj kërkesën e Kurtit për zgjedhje e sheh si një lojë politike.

Ai për emisionin “Expose” thotë se AAK e ka agjendën e saj, prandaj zgjedhjet e reja i duan përmes mocionit ose përmes dorëheqjes së Kurtit.

Unë mendoj se ka qenë një lojë e pozitës që në esencë deshi të shkojë në zgjedhje në një periudhë që iu dok e përshtatshme dhe u ngutën që t’i krijojnë numrat në mënyrë që ta shpërbëjnë Kuvendin. Realisht Aleanca e ka pasur agjendën e vet prej më herët lidhur me shkuarjen në zgjedhje përmes mocionit, shkarkimit të qeverisë, për shkak të dështimeve që i ka bërë, si në planin kombëtar dhe atë ndërkombëtar”, tha Dreshaj.

“Kjo qeveri aq më shpejt që shkon, aq më mirë do të jetë për vendin, pasi ka shkaktuar dëme të mëdha. Sa i përket gatishmërisë, opozita është e gatshme në çdo kohë sepse çdo variant tjetër, ato kahet me inercion lidhur me votën, ajo frymë e vitit 2021 më nuk ekziston, këtë e di fort mirë edhe qeverisja aktuale, këtë e shohim çdo ditë, pakënaqësitë janë arritur, dështimet janë evidente. Ne kemi pasur stagnim dhe regres”, shton ai.

Shemsedin Dreshaj thotë se partia e tij do të shkoj mbi 100 mijë vota në zgjedhjet e ardhshme, derisa parashikon se VV do të bie në 34 për qind.

“Unë mendoj që nëse shihet opinioni i gjerë, nëse rrini shtresat e gjera, praktikisht çdo i dyti është i zhgënjyer në Kurtin. Kjo deklaratë e tij është e pabazuar në fakte dhe asnjë sondazh që është bërë në Kosovë Kurtin nuk e kanë nxjerrë përmbi 34 për qind, pra ne flasim për një mazhorancë prej 50 për qind, ndërsa tani flasim për një trend të rënies dhe këtë trend e kanë sqaruar më së miri zgjedhjet komunale”, tha Dreshaj.

“Mendoj që ne do t’i kemi mbi 100 mijë vota si subjekt politik, pra ne llogarisim varet sa do të jetë numri i qytetarëve që do të dalin në votime por mendoj se ne do të jemi mbi 13 deri në 15 për qind aktualisht, ndërsa çfarë pritet të ndodhë ndërkohë pritet të shihet dhe ne jemi duke llogaritur një prezantim solid në Kuvend Nga shtatori zgjedhjet do të jenë të rregullta, pra është vetëm dakordimi me presidenten për datën, zgjedhjeve të parakohshme u ka shkuar koha”, përfundon ai.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit