Policia e gatshme për ta zbatuar ndonjë urdhër të mundshëm për hapjen e urës së Ibrit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 17.06.2024, 15:54

Policia e Kosovës po pret urdhër që t’i heq pengesat mbi urën e Ibrit në Mitrovicë, e mbyllur që prej përfundimit të luftës më 1999. BE dhe KFOR kanë kërkuar që kjo çështje të trajtohet vetëm në kuadër të dialogut me Serbinë, ndërkohë që situata në veri vlerësohet ende e brishtë. Qeveria, ndërkohë, pret që këtë javë të kuptojë nëse do të rekomandohet heqja e masave ndëshkuese, të vendosura pas tensioneve të para një viti në atë pjesë të vendit.

Policia e Kosovës është e gatshme që ta ekzekutojë çdo urdhër të mundshëm për hapjen e urës kryesore mbi lumin Ibër, e cila e ndan Mitrovicën në pjesën jugore të banuar me shumicë shqiptare dhe pjesën veriore, të banuar kryesisht nga serbët.

Çështja e urës së Ibrit u riaktualizua në fund të majit.

Zëvendësdrejtori i Policisë për rajonin e veriut, Veton Elshani i tha Gazetës Express se “nuk ka diçka të re”, por se do ta ekzekutojnë çdo urdhër të mundshëm për hapjen e urës.

“Nuk ka diçka të re, nuk ka diçka të re. Dëgjo, ne i mbesim qëndrimit që çdo vendim i Qeverisë dhe i vendit tonë e eprorëve tanë do të ekzekutohet”, tha Elshani.

Ai ka thënë më 29 maj se po diskutonin për këtë dhe se “është vetëm në pyetje koha se kur kjo urë do të hapet dhe si do të hapet”.

Asambleistët e Lëvizjes Vetëvendosje, në një seancë të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës së Veriut kishin kërkuar që të zbatohej një vendim i mëhershëm për hapjen për qarkullim të urës.

Komuna aktualisht udhëhiqet nga Erden Atiq i LVV-së.

Lista Serbe, partia kryesore e serbëve në Kosovë ka thënë se ura s’mund të hapet pa pëlqimin e komunitetit serb.

Bashkimi Europian thotë se çështja e urës mbi lumin Ibër duhet të zgjidhet në kuadër të dialogut Kosovë – Serbi në Bruksel.

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano ka thënë “hapja e urës është pjesë e dy marrëveshjeve”, por se përkundër përpjekjeve ajo “ka mbetur e mbyllur për trafik”.

“Pasi kjo është pjesë e dialogut, gjithçka duhet të diskutohet dhe të vendoset në dialog me pjesëmarrjen e Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë Stano përmes një deklarate për media më 31 maj.

Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka kërkuar gjithashtu që çdo vendim për urën mbi lumin Ibër të merret në kuadër të dialogut.

Një vendim për hapjen e urës ishte marrë në Kuvendin e Mitrovicës së Veriut në prill të vitit 2023, por nuk është zbatuar.

Kosova dhe Serbia ishin pajtuar në dialog që ura të hapej për qarkullim, por në praktikë gjendja nuk ka ndryshuar. Ura mbetet e barrikaduar. E hapur është vetëm një vijë anash për këmbësorë.

Kosova, ndërkaq, mbetet nën masa kufizuese nga Bashkimi Europian që prej një viti, si pasojë e përshkallëzimit të situatës së sigurisë në veri të vendit, kur kryetarët shqiptarë ishin futur në komunat veriore me ndihmë të Policisë, pas zgjedhjeve të bojkotuara nga serbët. Masat përfshijnë suspendimin e përkohshëm të grupeve punuese për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit, mosftesën e Kosovës në takime të nivelit të lartë dhe suspendimn e vizitave bilaterale.

Këtë javë vendi pret të kuptojë se çfarë përmban një raport që përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell do t’ua paraqitesë vendeve anëtare të bllokut rreth përmbushjes së kushteve nga ana e Kosovës për heqjen e masave.

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, tha të enjten se në raportin e Borrellit “do të rekomandohet heqja e masave”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit