Kostadinovski: Rikthimi i besimit në gjyqësor, prioritet i Gjykatës Kushtetuese

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 11.06.2024, 15:51

Aktivizimi gjyqësor, kthimi i besimit të qytetarëve në Gjykatën Kushtetuese dhe shteti i së drejtës, futja e shkencës në Gjykatën Kushtetuese, si dhe moskompromisi në përpjekjet për të ushtruar ndikim politik dhe çdo ndikim tjetër në Gjykatë apo te gjykatësit kushtetues, do të jenë prioritetet kryesore të kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese, Darko Kostadinovski.

“Nëse jemi të vetëdijshëm për realitetin tonë social dhe kushtetues, atëherë është e qartë se besimi i qytetarëve në institucionet e dhe në shtetin juridik është në nivelin më të ulët historik. Prandaj, është krejt e natyrshme për mua, si kryetar i Gjykatës Kushtetuese, që prioritet mbi të gjitha prioritetet të jetë kthimi i besimit të qytetarëve në Gjykatën Kushtetuese dhe kthimi i besimit ndaj shtetit ligjor”, tha Kostadinovski.

Siç theksoi ai, për të kuptuar atë prioritet nevojiten disa hapa apo sfida – i pari është pa kompromis në sigurimin e autonomisë dhe pavarësisë së Gjykatës Kushtetuese. “E dyta do të jem i pakompromis në përpjekjen për të pasur ndonjë ndikim politik apo çfarëdo lloji tjetër në Gjykatë apo te gjykatësit kushtetues. Kultura kushtetuese dhe juridike do të jetë në krye të agjendës time”, tha ai.

Si sfidë ai përmendi edhe transparencën e Gjykatës, e cila do të vazhdojë sipas standardeve më të larta, duke bërë të ditur se gjatë mandatit të tij do të ketë bashkëpunim më intensiv dhe prezencë më të madhe të shkencës juridike në Gjykatën Kushtetuese.

“Për punë më intensive me shkencën, si gjykatës kemi tema dhe dilema të rëndësishme kushtetuese dhe ligjore dhe shpesh kemi mendime kontradiktore. Gjithmonë kam konsideruar se do të ishte e dobishme nëse i thërrisnim profesionit dhe shkencës në ndihmë”, thotë ai. Sa i përket sfidës së parë, thotë ai, thashë se nga viti 1991 deri në miratimin e Kushtetutës së parë të Maqedonisë, Gjykata Kushtetuese mbetet institucioni më i pareformuar në sistem për sa i përket kornizës ligjore nga e cila i merr kompetencat. “Gjykata Kushtetuese e nxjerr kompetencën e saj drejtpërdrejt nga Kushtetuta dhe nga akti i Gjykatës. Por lind pyetja, nëse një situatë e tillë status-quo për sa i përket kuadrit ligjor dhe kujt është e udhës të vazhdojë. Në këtë kuptim, në periudhën e ardhshme me të gjithë faktorët dhe palët e interesuara në shoqëri do të diskutoj domosdoshmërinë e ndërhyrjes në Kushtetutë, me qëllim të ofrimit të bazës kushtetuese për nxjerrjen e një ligji që do të funksionalizojë dispozitat kushtetuese për Gjykatën Kushtetuese”, u shpreh ai.

Kostadinovski shtoi se për sa i përket aktivizmit gjyqësor, që kur kam qenë gjykatës kjo gjykatë ka pasur sfida serioze, sidomos në numrin e gjykatësve me të cilët kemi punuar. Por, siç tha ai, sot është kompletuar Gjykata Kushtetuese, e cila plotëson rrethanat dhe të gjitha supozimet për ringjalljen e atij funksioni të atrofizuar të Gjykatës. Njoftimet dhe transmetimi i seancave të Gjykatës Kushtetuese drejtpërdrejtë, me qëllim përmirësimin e transparencës dhe hapjes ndaj qytetarëve.

Ndryshe, gjykatësi Darko Kostadinovski u zgjodh kryetar i ri i Gjykatës Kushtetuese më 4 qershor të këtij viti, pasi Gjykata Kushtetuese dështoi në disa përpjekje për të zgjedhur pasardhësin e Dobrila Katsarska, mandati i së cilës përfundoi më 2 qershor. Seanca për zgjedhjen e kryetarit të Gjykatës Kushtetuese filloi më 30 maj. Gjykatësja Ana Pavlovska-Daneva, kundërshtarja e saj Tatjana Vasiç Bozadzieva dhe gjykatësi Osman Kadriu nuk morën shumicën e kërkuar më parë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit