Gjermani: Dy vëllezër kosovarë në gjyq, dyshohet se fituan gati 1 mln euro duke falsifikuar testet e gjuhës për klientë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 10.06.2024, 19:05

Për të fituar leje qëndrimin e Gjermanisë, individët duhet t’i nënshtrohen provimeve të integrimit dhe gjuhës. Mirëpo ka dy pengesa, me të dytën që është më sfiduese. Kjo mund të shtyjë disa të mashtrojnë, dhe në javët e ardhshme, Gjykata Rajonale e Stuttgartit do të trajtojë mbi 200 raste të tilla.

Sipas prokurorëve, dy vëllezër nga Kosova falsifikuan pothuajse të gjitha letrat që klientët e tyre u paraqitën autoriteteve. Këto falsifikime përfshinin leje për makinerinë “pirune”, lejet e qëndrimit dhe gjoja kalimin e provimeve gjuhësore. Dokumentet e fotokopjuara jepeshin ose në një lokal në qytetin gjerman Backnang, përmes një shkolle gjuhësore në Ellwangen, ose përmes postës. Blerësit më pas i dorëzonin këto letra të falsifikuara, duke shpresuar të fitojnë leje qëndrimi ose natyralizim, raporton “aussiedlerbote”.

Vëllezërit, të moshës 37 dhe 31 vjeç, aktualisht janë në gjyq. Burrat e akuzuar, një mjeshtër metali dhe një mjeshtër skele, nuk po përballen vetëm me akuza të falsifikimit të dokumenteve, por edhe kontrabandën e të huajve. Secili klient pagoi deri në 2.300 euro për secilin dokument të falsifikuar. Vëllezërit thuhet se fituan rreth 880,000 euro nga kjo skemë, transmeton Klankosova.tv.

Ndërsa ndaj të dy burrave është ngritur aktakuzë, hetimet po zhvillohen për ata që janë të përfshirë në shkollën e gjuhës. Vëllai i tretë thuhet se u ka shpëtuar akuzave.

Prokurori lexoi nga aktakuza, duke deklaruar: “Dokumentet e falsifikuara ofruan mundësinë që pranuesit e tyre të fitonin vendbanim, të natyralizohen ose të gjenin punë të nivelit më të lartë dhe më shumë fitimprurëse”. Megjithatë, disa nga të ashtuquajturat shkolla gjuhësore nuk ekzistonin.

Burrat e akuzuar nuk akuzohen vetëm për falsifikim të dokumenteve, por edhe kontrabandën e të huajve.

Zyra Federale për Migracionin dhe Refugjatët (BAMF) nuk ka bërë ende një deklaratë në lidhje me mënyrën se si planifikon të adresojë dokumente potencialisht të falsifikuara, të cilat potencialisht mund të çojnë në refuzim të lejeve të banimit.

Që nga viti 2008, çdo emigrant duhet të bëjë një testim gjuhësor për të marrë një pasaportë gjermane. Për më tepër, duhet të kalohet një provim uniform i natyralizimit, i cili përfshin mbi 30 pyetje në lidhje me historinë gjermane dhe sistemin politik. Aplikantët pritet të kenë një kuptim të mirë të gjuhës dhe kulturës gjermane për të komunikuar me të tjerët, për punë dhe për bashkëveprimin me autoritetet gjermane.

Zyra statistikore e Baden-Wurttemberg zbuloi se në vitin e fundit, 22.745 shtetas të huaj u bënë qytetarë gjermanë. Kjo është një rritje prej 8.5% nga një vit më parë dhe numri më i lartë që nga viti 2002. Sirianët ishin ata që morën më së shumti nënshtetësi gjermane, ndërsa rritje të natyralizimeve pati edhe te qytetarët irakianë dhe afganë. Kjo ishte për shkak të fluksit të lartë të migrantëve nga këto vende vitet e fundit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit