Këmbimoret në hall prej grabitësve, bëhen cak i tyre tre herë brenda tre muajsh

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 07.06.2024, 09:02

Hera e tretë brenda tre muajsh ishte tentim-grabitja e ditës së djeshme në rrugën e këmbimoreve në Tophane të Prishtinës. Pronaret e tyre po thonë se janë të shqetësuar nga kjo dukuri dhe janë të pakënaqur me ndëshkueshmërinë e institucioneve për grabitësit.

Një rrugë në Tophane të Prishtinës njihet për numrin e madh të këmbimoreve që gjenden aty.

Por kohëve të fundit vëmendjen po e merr për diçka tjetër, sepse është bërë cak i grabitësve.

I fundit rast ndodhi të mërkurën ku një person tentoi të grabisë njërën nga to por përfundoi në duart e Policisë.

Ai ishte i armatosur e i maskuar, madje ka edhe shenja të gjuajtjes me armë zjarri pikërisht në këtë rrugë.

Por, sipas njërit nga pronaret e një këmbimoreje, i cili preferoi të mbetet anonim kjo është hera e tretë që po ndodhë një gjë e tillë brenda tre muajve.

“Është trend shumë shqetësues përderisa brenda tre muajve grabitësit ndihen të lirë me bo sulmin në lokacionin e njëjtë e në mënyrën e njëjtë atëherë kjo për neve është sinjal shumë i rrezikshëm dhe i pasigurt, komplet komuniteti jo vetëm kompanitë që operojnë në këtë rajon”, ka thënë pronari i këmbimores.

Ndonëse pronaret e këtyre këmbimoreve janë mirënjohës për reagimet e Policisë së Kosovës, ata kanë kritika për një hallkë tjetër të drejtësisë.

“Jemi shumë të kënaqur me reagimin e policisë dje por ne prap besojmë që theksi kryesor duhet të vihet tek gjyqësia sepse këto raste nuk po tregojnë trend të rënies pikërisht se dënimet po janë të vogla”, ka thënë pronar i këmbimores.

Edhe njohësit e çështjeve të sigurisë po konsiderojnë se në këto raste duhen preventiva më serioze.

“Në shumicën e rasteve janë recidivist, këta persona duhet të vëzhgohen, nëse ka nevojë aq të rrezikshëm në 24 orë, në shtatë ditë të javës të marren masa taktike, operative, gjithmonë të organeve të rëndit në mënyrë që këto dukuri të parandalohen”, ka theksuar Arben Dashevci – njohës i Sigurisë.

Në tentim grabitjen e ditës së mërkurë, Policia e Kosovës pos arrestimit të të dyshuarit ka sekuestruar edhe veturën e tij, si dhe një armë automatike, të tipit AK-47 me të cilën dyshohet se edhe shtiu gjatë grabitjes.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit