Qytetarët e Maqedonisë ankohen për tarifat e larta dhe infrastrukturën e dobët

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 06.06.2024, 09:10

Qytetarët e Maqedonisë kanë vlerësuar rrugët e vendit me një notë mjaft të ulët, duke shprehur pakënaqësi të thellë për gjendjen e tyre. Pavarësisht milionave të eurove të mbledhura nga pikat e pagesave, shumë prej tyre pyesin se ku shkojnë këto fonde, të cilat duket se nuk përdoren për përmirësimin e infrastrukturës rrugore.

Ndërmarrja Publike për Rrugët Shtetërore (NPRSH) ka bërë të ditur se vetëm deri në muajin maj të këtij viti, nga tarifat e mbledhura janë grumbulluar mbi 23.6 milionë euro. Kjo shifër shënon një rritje prej 2 milionë euro krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Për vitin e kaluar, NPRSH ka regjistruar të hyra rekord prej 62 milionë eurosh, rreth 30 milionë euro më shumë se në vitin 2020.

Edhe pse NPRSH ka deklaruar se të gjitha të hyrat shkojnë drejt rindërtimit, rehabilitimit dhe mirëmbajtjes së rrugëve shtetërore, shumë qytetarë dyshojnë në efektivitetin e përdorimit të këtyre mjeteve, duke theksuar se rrugët vazhdojnë të jenë në gjendje të dobët, me gropa që rrezikojnë sigurinë e udhëtarëve dhe shkatërrojnë automjetet.

Shtimi i pikave të reja të pagesave me ndërtimin e autostradave të reja për në Gjevgjeli dhe Shtip nuk ka sjellë përmirësim të prekshëm në cilësinë e rrugëve, duke shtuar më shumë barrë mbi qytetarët që, edhe pse kanë kaluar në pagesë elektronike që nga viti 2019, shumica e tyre vazhdojnë të përdorin pagesa në dorë.

Ndërkohë, NPRSH ka në punësime 505 persona, ku paga mesatare arrin në mbi 46.000 denarë, duke shtuar pyetje rreth menaxhimit financiar dhe prioritetet e shpenzimeve të kësaj ndërmarrjeje publike. Dyshimet dhe pakënaqësitë e qytetarëve mbeten të larta, ndërsa presin përgjigje më të qarta dhe veprime konkrete për përmirësimin e rrugëve në Maqedoni.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit