Festoi vrasjen e policit nga një afgan, “Imam Meti” nga Prishtina në kërkim nga autoritetet gjermane

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 04.06.2024, 17:29

Një polic u sulmua me thikë të premtën në Manheim të Gjermanisë nga një 25-vjeçar i lindur në Afganistan. Kryeinspektori policor, 29-vjeçari Rouven L. vdiq më vonë, pa mundur t’u mbijetojë plagëve.

Sulmuesin, Gjermania e kishte strehuar që prej vitit 2014. Atje, ai kishte mundur edhe të arsimohej. Sulmi në mëngjes, në mes të qytetit, i la thellësisht të prekur dhe të trishtuar kolegët e policit të vrarë, por edhe qytetarët në përgjithësi, që panë mosmirënjohjen e shprehur në mënyrën më të tmerrshme.

Der Spiegel raportoi se vrasësi 25-vjeçar i cili i la të plagosur edhe disa persona të tjerë, kishte motiv islamik.

Në mes të dhembjes së shprehur gjithandej Gjermanisë dhe përtej saj, u shfaq një person i lindur në Prishtinë, i identifikuar si “Imam Meti”, i cili kishte zgjedhur ta festonte në TikTok këtë vrasje që ndodhi në një ngjarje të organizuar nga një grup kundër islamit politik.

Pas këtij sulmi, ky njeri bënte thirrje për vepra të ngjashme, në një video njëminutëshe të publikuar në rrjetin social. Në gjuhën gjermane, ai tha se vrasësi i policit meriton “nivelin më të lartë të parajsës” dhe e quan atë “shembull”.

Sipas informacioneve të Spiegel, autoritetet e sigurisë tashmë e kanë identifikuar autorin e videos, dhe se bëhej fjalë për Muhamed R., të lindur në vitin 1988 në Prishtinë.

35-vjeçari kishte qenë prej kohësh në syrin e autoriteteve. Sipas qarqeve të sigurisë, ai kishte shpërndarë edhe në të kaluarën video të shumta me përmbajtje islamiste dhe antisemite. Në fund të vitit të kaluar, për shembull, thuhet se ai kishte bërë thirrje që njerëzit të shkojnë dhe ta sulmojnë Izraelin.

Për më tepër, Muhamed R. i cili jetoi në Gjermani nga viti 1991 deri në 2019, është i njohur edhe për gjyqësorin atje: në vitin 2018, gjykata e rrethit të Hamburgut kishte lëshuar një urdhër penal kundër tij – për rezistencë ndaj oficerëve të zbatimit të ligjit në lidhje me fyerje dhe lëndim trupor me dashje.

Disa vite më parë, autoritetet e Hamburgut kishin nisur procedurat e dëbimit kundër këtij personi. Mirëpo, 35-vjeçari, i cili mësohet se ka përdorur disa identitete të mbuluara, është fshehur dhe që atëherë është në kërkim nga autoritetet gjermane. Rrethet e sigurisë dyshojnë se ai ndodhet jashtë vendit.

Spiegel shkroi se ai e ka të ndaluar hyrjen në Zonën Schengen, ndërsa sipas gazetës gjermane, Bild, gjurmët ‘online’ të “Imam Metit” tregojnë se ai prej dy vitesh gjendet në Nishka Banjë të Serbisë dhe se nuk dihet ende përkatësia e tij etnike.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit