Statuja e ish-kryeministrit britanik Tony Blair, po vendoset në Ferizaj

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 03.06.2024, 19:20

Fondacioni “We remember Tony Blair” ka vendosur që të inaugurojë statujën e ish-kryeministrit britanik më 12 qershor, datë kjo e cila përkon me çlirimin e vendit. Statuja e cila ka një vit që planifikohet është financuar nga banorët, biznese e diaspora. Eventi pritet të mbledh emra të njohur për opinionin publik.

Lufta për liri e ndërtimi i shtetit të Kosovës, ka ecur krahë për krahë me ndihmën e miqve ndërkombëtarë.

Në shenjë mirënjohjeje, figura e disa përfaqësuesve të tyre është jetësuar me vendosjen e statujave. E një të tillë pritet ta ketë edhe ish-kryeministri britanik, Tony Blair.

E vendosur në udhëkryqin e njohur si “Kombinimi i Lirisë”, Fondacioni “We remember Tony Blair” tregon që statujës i është bërë vend në rrugën që mban edhe vet emrin e britanikut.

“Vitin e kaluar, ishim në prag të 24-vjetorit, ne vendosëm që për shkak se nuk u bo, as Prishtina nuk e pati shtatoren e Tony Blair. Konsideroj që i kemi hy në borxh këtij njeriu se është njëri nga figurat më të rëndësishme të histories kombëtare bashkë me Bill Klinton se janë dyshe e rëndësishme. Me mbet Kosova veç me shtatoren e Bill Klintonit pa Tony Blair, është e varfër,” ka thënë Bashkim Fazliu, drejtor ekzekutiv i fondacionit “ We remember Tony Blair”.

Shpalosja e statujës pritet të bëhet më 12 qershor, në datën e cila përkon me çlirimin e Kosovës.

E ky event që do mbledh emra të njohur për opinionin publik.

“Ne kemi bërë ftesat me kohë. Kabinetin e Tony Blair e kemi njoftu 8 muaj përpara, njësoj edhe insitucionet tona. Kemi ftuar edhe personalitete t ‘njohura. Kryeministri i Shqipërisë e ka konfirmuar pjesëmarrjen qysh në mars, Edi Rama. Lorik Cana kapiteni e ka konfirmuar. Por, ende nuk kemi konfirmim nga ana e insitucioneve tona,” tha Fazliu.

Në bazamentit e shtatores është e vendosur thënie e shkencëtarit, Albert Einstein, “Nëse bota nuk do të shkatërrohet nga njerëzit që bëjnë keq por nga ata që vetëm i shikojnë e nuk bëjnë asgjë”.

E sipas Fazliut, nuk pati thënie më të përshtatshme për britanikun.

“Kjo thënie i rrin më së miri Tony Blair se ky nuk ka shiku. Ka shumë njerëz që thonë keq valla që po ndodh por ky ka vepru, dhe fuqishëm si asnjëherë më pare. Asnjëherë në historinë tonë kombëtare s’kemi pas mbështetje të tillë si në 98-99. Për këtë, duhet t’jemi krenar,” shtoi Fazliu.

Bazamenti i cili pritet të plotësohet në qershor, është vendosur më 24 mars, në datën e bombardimeve të NATO-së në Kosovë.

E gjithë shuma për statujën, është grumbullim i donacioneve nga biznese, qytetarë e diaspora.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit