Provimi i maturës shtetërore u shpërnda në Viber, Qendra Shtetërore e Provimeve sot mban mbledhje

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 03.06.2024, 15:00

Qendra Shtetërore e Provimeve (QSHP) sot (3 qershor) në kolegium ekspertësh do të vendosë për mënyrën e veprimit të vlerësuesve në lidhje me transkriptin e ndodhur të shtunën, të provimit në gjuhën amtare – i pari nga dy provimet eksterne të maturës shtetërore, tha për AIM, drejtoresha e QSHP, Biljana Mihajlovska.

Vendimi do të bëhet i ditur gjatë ditës, ndërsa nesër do të kenë takim në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës.

Siç informoi Mihajlovska, në një grup të Viber-it, i cili ekzistonte edhe para provimit, testi është shpërndarë menjëherë me fillimin e provimit në gjuhën amtare dhe letërsi, ndërsa linkun QSHP-së ia kanë dërguar nxënësit dhe prindërit.

“Pasi ka filluar provimi na ka ardhur një link se testi është shpërndarë në grupin në Viber. Kështu, pasi nxënësit u ulën dhe u dhanë testet e tyre për të filluar provimin, një student bëri foto të testit bosh dhe e vendosi atë në grupin e Viberit me qëllim që dikush tjetër t’i ndihmonte t’i përgjigjen pyetjeve. Pastaj disa studentë ndanë mes tyre se çfarë mendonin se do të ishte përgjigja e saktë”, tha Mihajlovska.

Në një prononcim për AIM, drejtoresha e QSHP-së thotë se edhe pse përmendet numri prej shtatë mijë të përfshirë në grup, nuk është numri i atyre që e kanë parë apo e kanë shfrytëzuar linkun sepse gjatë provimit studentët nuk kanë pasur celularë me vete. Shtatë mijë ishin anëtarë të grupit të viber-it që u krijua pak kohë më parë.

Nuk dihet se kush e ka bërë foton e testit dhe kush e ka ndarë në grup, sepse, siç tha, nuk do të thotë se nxënësit i përdorin emrat e tyre në grupin në Viber, dhe QSHP nuk ka autoritet të hetojë.

“Ajo që synojmë të bëjmë dhe, pavarësisht grupeve të Viber-it, e kemi bërë prej vitesh, është të përcaktojmë nëse ka dy teste identike, pra pjesë të tekstit. Kur ta konstatojmë, nuk na duhet grup Viber për një gjë të tillë”, shtoi Mihajlovska.

Ndryshe, maturantët të shtunën i janë nënshtruar provimit të detyrueshëm ekstern, për të cilin janë regjistruar 10.088 kandidatë për gjuhë dhe letërsi maqedonase, 4.189 për gjuhë dhe letërsi shqipe dhe 315 kandidatë për gjuhë dhe letërsi turke.

Të shtunën e ardhshme, më 8 qershor, do të zhvillohet provimi i dytë (zgjedhor) ekstern. Rezultatet paraprake të dy provimeve eksterne do të publikohen jo më vonë se data 8 korrik, pra 30 ditë pas provimit të fundit ekstern.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit