Nxënësit kërkojnë anulimin e maturës shtetërore

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 02.06.2024, 16:43

Matura shtetërore duhet të anulohet ndërsa në fakultete të rikthehen provimet pranuese. Kështu vlerësojnë një pjesë e maturantëve të cilët thonë se këto provime përveç se shkaktojnë stres për nxënësit ndikojnë dukshëm edhe në suksesin për t’u regjistruar në fakultet.

“Sinqerisht unë jam për provim në fakultet sepse jo të gjithë qëndrojnë mirë me gjuhët e huaja. Unë duhet të kaloj provimin anglisht, edhe të tjerët janë mes gjuhës angleze dhe matematikës. Ndoshta mua nuk më shkon mirë anglishtja e as matemtika por qëndroj mirë me shkencat natyrore, kimia dhe biologjia. Nëse mua nuk më shkon mirë anglishtja dhe matematika mund të bëj gabim në maturën shtetërore dhe nuk mund të regjistrohem në fakultet aty ku dëshiroj”, tha një maturante.

“Kishte qenë më mirë të kemi provim pranues në fakultete se sa të kemi provimin e maturës në shkollën e mesme. Kemi edhe lëndë të cilat nga nga dy vjet I kemi mësuar dhe është pak si e rëndë për ne sepse nuk mund ti mbajmë të gjitha gjërat mend dhe ti dimë. Të gjithë nuk jemi të suksesshëm në të gjitha lëndët, mendoj që është më mirë të ketë provim pranues në fakultet”, shtoi një maturante.

Disa nga maturantët ankohen se lëndë të caktuara në shkollat profesionale mësohen vetëm dy vjet ndërsa pyetjet në testin e maturës shtetërore përfshijnë materialin e katër viteve mësim.

“Unë nuk do e preferoja, sipas mendimit tim, mirëpo ne e kemiobligative dhe duhet ta kryejmë. Nëse unë tash regjistrohem në mjeksi unë provimin e maturës shtetërore do e kem gjuhë shqipe dhe gjuhë angleze, kjo nuk më duhet mua. Më efikase që nëpër fakultete të ketë provime sepse nxënësit janë të drejtuar në atë drejtim dhe kanë më shumë njohuri dhe më shumë motiv për të mësuar”, u shpreh një maturant.

Maturën shtetërore tashmë e kanë paraqitur rreth 15 mijë maturantë. Nga Qendra Shtetërore e Provimeve thonë se sipas llojit të arsimit, 6.341 maturantë janë nga gjimnazet, 8.230 nga arsimi profesional dhe 263 nga arsimi artistik.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit