Tragjedia ndodhi brenda 10 minutave, nis mbledhja e fondeve për familjen e shqiptarit të mbytur në det

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 02.06.2024, 09:51

Të tronditur janë prindërit por edhe të gjithë banorët në zonën e Arvi Xrakleios, Kretë pas vdekjes së papritur të 7-vjeçarit shqiptar që u mbyt në det.

Nëna e fëmijës, e cila ndodhej në shtëpi me fëmijën e dytë të familjes, është arrestuar për shkelje të nenit 302 të Kodit Penal (Vrasje nga pakujdesia nga pakujdesia), dhe është liruar me urdhër të prokurorit publik.

Sipas mediave greke, nëna e djalit ka dëshmuar në Komisariatin e Viannu se ka qenë në shtëpi me 7-vjeçarin dhe foshnjën e porsalindur, kur papritur Nikolas i ka humbur nga sytë.

Ajo doli menjëherë dhe e kërkoi, por në 10 minutat që kaluan dëmi ishte bërë pasi fëmija kishte shkuar në det vetëm.

Nikolas i cili ishte nxënës i klasës së parë, ishte me nënën e tij në shtëpinë e tyre, disa dhjetëra metra larg plazhit kur kërkoi të notonte. Nëna e tij nuk pranoi, por djali i vogël i shpëtoi vëmendjes së saj dhe u gjend në plazh duke notuar me një mik. Sipas raportimeve, deti ishte i trazuar dhe djali i vogël është mbytur nga një dallgë e fortë.

Një banor i zonës ka parë fëmijën duke notuar në ujë dhe menjëherë ka ngritur alarmin. Nuk frynte erë, por deti ishte shumë i rrezikshëm, sepse kishte rryma. Rryma e mori nga deti dhe e nxorri në port, por në një gjendje ku kishte humbur ndjenjat. Kishte një puls të lehtë, por nuk merrte frymë. Për gjysmë ore disa njerëz që dinin ndihmën e parë po përpiqeshin ta rikthenin në jetë.

Pavlos Baritakis, kryebashkiak i Viannos tha:

Prindërit e kërkonin, ai doli nga shtëpia pa e kuptuar. Ky fëmijë e donte shumë detin, shkonte rregullisht në det. Ai u gjet vetëm dhe kur e zbuluan ishte tepër vonë”.

Nikolas ishte me origjinë nga Shqipëria dhe prindërit e tij jetonin në Arvi vitet e fundit. Ata janë punëtorë ditorë dhe punojnë kryesisht në serra. Sipas banorëve të zonës, ata janë njerëz të shkëlqyer që kujdesen për familjen e tyre.

Dëshira e babait dhe nënës së tij është të varrosin fëmijën e tyre në Shqipëri. Gjithsesi gjendja e tyre financiare nuk e lejon këtë udhëtim dhe as shpenzimet e varrimit nuk mund të përballohen, prandaj Shoqata e Arsimit Kulturor Arvi ka marrë përsipër shpenzimet e transportit dhe varrimit të Nikolasit në vendlindje, ndërsa po nis një mbledhje fondesh në bashkëpunim me shoqatën e prindërve dhe kujdestarëve të kopshtit dhe shkollës fillore Arvi dhe mësues të shkollës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit