Filloi procedura për kandidim për kryetar të LSDM-së, në garë janë katër kandidatë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 31.05.2024, 15:39

Filloi procedura për kandidim për kryetar të Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë (LSDM). Partia shpalli thirrje të hapur për vetëkandidim për të gjithë të interesuarit. Me vendim të Komitetit Ekzekutiv janë shpallur zgjedhjet e jashtëzakonshme brendapartiake, të cilat do të mbahen më 30 qershor të këtij viti.

LSDM njoftoi se Komiteti Qendror në seancën e djeshme ka miratuar Rregulloren për kriteret, mënyrën dhe procedurën e kandidimit dhe zgjedhjes së krytarit për zgjedhjet e jashtëzakonshme. Zgjedhjet do të zhvillohen nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, së bashku me 80 komisione komunale zgjedhore dhe borde të vendvotimeve në nivel lokal. Të gjithë anëtarët e LSDM-së që regjistrohen në mënyrë aktive do të kenë mundësi të votojnë.

Procedura e aplikimit nis sot (31 maj) dhe do të zgjasë shtatë ditë, deri më 6 qershor. Të drejtën për të qenë kandidatë kanë të gjithë anëtarët e LSDM-së që plotësojnë kriteret dhe “vlerat e larta, normat morale dhe etike”, thonë nga partia.

Është rritur edhe periudha për regjistrim aktiv për anëtarësim në parti – tani është 20 ditë.

“LSDM është një parti progresive moderne evropiane. Ky proces do të bëhet sipas standardeve më të larta demokratike dhe organizative”, tha LSDM.

Në ndërkohë, më 9 qershor (e dielë) është caktuar Kongresi partiak i LSDM-së, në të cilin përveç analizës së arsyeve të rezultatit zgjedhor, Komiteti Qendror do të propozojë edhe ndryshime në Statutin e Partisë, në mënyrë që afati i kryetarit të zgjedhur në zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare do të jetë 4 vjet.

Kandidatë për kryetar të ri të partisë, e cila pësoi disfatë katastrofike në zgjedhjet parlamentare dhe fitoi 18 mandate, me gjasë do të jenë Slavjanka Petrovska, Stefan Bogoev, Jovan Despotovski dhe Venko Filipçe.

Petrovska në një prononcim për TV 24 konfirmoi zyrtarisht se do të kandidojë për kryetare të LSDM-së, ndërsa paraprakisht drejtori aktual i Drejtorisë për Zona Zhvillimore Teknologjike Industriale (DZZhTI), Jovan Despotovski, ka paralajmëruar ambiciet e tij për të hyrë në garë për kryetar partie. As Stefan Bogoev, nënkryetari i LSDM-së në dorëheqje, nuk i fsheh ambiciet për t’u bërë njeriu i parë i partisë. Ndër kandidatët për kryetar të LSDM-së përmendet edhe ish-ministri Venko Filipçe.

Ndryshe, në zgjedhjet e njëmbëdhjeta parlamentare në RMV që u mbajtën me 8 maj 2024 së bashku me zgjedhjet e shtata presidenciale, LSDM fitoi vetëm 18 mandate deputetësh. Ky rezultat u vlerësua si një humbje e thellë e LSDM-së, parti e udhëhequr në dy vitet e fundit nga ish-kryeministri Dimitar Kovaçevski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit