Akuzoi babain për përdhunim, 15-vjeçarja s’sillej mirë dhe nuk mësonte në shkollë

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 27.05.2024, 21:44

Detaje të reja janë zbardhur nga ngjarja e rëndë që u raportua pak ditë më parë në Golem. Një 15-vjeçare akuzoi babain se e ka përdhunuar prej 4 vitesh, por në seancën gjyqësore e mitura tha se gjithçka ishte gënjeshtër.

Shkak për këtë gënjeshtër të saj ishte bërë një debat që kishte patur me babain për celularin dhe përdorimin pa limit të tij. Babai ka parë komunikimet e shpeshta të vajzës në celular, nuk mësonte në shkollë, nota shumë të ulëta dhe ka filluar t’i kërkojë llogari.

Por për shkak të një ndërhyrjeje kirurgjikale që vajza kishte bërë kur ishte rreth klasës së tretë ose të katërt, ajo ishte më e përkëdhelura e shtëpisë. Në një moment, babai ia ka marrë celularin dhe ka parë disa biseda jo të hijshme për moshën e saj me një shoqe dhe i ka kërkuar llogari.

Por ka hasur në rezistencën e së bijës dhe një debat familjar. Babai i ka vënë një kusht që në rast se situata dhe historia përsëritet, unë do të ta marr celularin. Sërish pas disa ditësh është përsëritur po i njëjti diskutim, po i njëjti debat dhe i ati ia ka marrë celularin dhe i ka thënë se nuk do e linte që të dilte nga shtëpia sepse do të duhej të përkushtohej dhe të mësonte në shkollë.

Por këto kushte të babait e kanë revoltuar 15-vjeçaren e cila në një bashkëbisedim me mamanë i ka thënë: “Mos ma përmend babain sepse më vjen për të vjellë” dhe nëna e ka pyetur se “pse, çfarë ka ndodhur, çfarë të tha?”.

Ajo i ka treguar nënës fillimisht që babai më ka abuzuar seksualisht para 4 vitesh ndërkohë që herën e fundit ka ndodhur 2 ditë përpara sherrit. Nëna ka shkuar menjëherë t’i kërkojë llogari bashkëshortit në lidhje me këtë historinë, ai ia ka mohuar kategorikisht, “nuk është e vërtetë, nuk ka ndodhur një gjë e tillë”. Këtë version babai ka mbajtur edhe në seancën gjyqësore ku vajza mes lotësh ka treguar si qëndron e vërteta.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit