Rimëkëmbja ekonomike pritet të jetë një nga sfida kryesore të qeverisë së re

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 26.05.2024, 22:15

Qeverinë e re e pret sfida e ringjalljes së ekonomisë, e për këtë Lidhja e Sindikatave vetëm se ka vënë kushtet e saj. Në 100 ditët e para të ekzekutivit, sindikalistët thonë se kanë vënë vijat e kuqe për rritje të pagës minimale në 450 euro në nivel vendi dhe të rimbursimit të kostove të transportit dhe ushqimit. Nga LSM thonë se kanë ardhur sinjalet e para nga kandidati për mandatar, por presin që me formimin e Qeverisë të ulen në bisedime me ta së bashku edhe me komunitetin e punëdhënësve.

“Ata pyesin veten pse ne kërkojmë rimbursimin e kostove të transportit për në dhe nga vendi i punës. Deputetët ngarkuan buxhetin 1,124,915 € për shpenzimet e udhëtimit nga gushti 2020 deri në dhjetor 2023, ose 426,360 € për shpenzimet e udhëtimit në 2022, dhe 366,740 € në 2023. Punëtorët shpenzojnë deri në 20% të pagës së tyre për të shkuar në vendin e tyre të punës dhe për t’u kthyer në shtëpi”, thonë nga Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë.

Lupço Radovski, tha se pagesa shtesë për udhëtimin nga shtëpia në punë dhe anasjelltas por edhe pagesa e shujtës ditore në sektorin publik ashtu edhe privat, duhet tu jepet shtesë punëtorëve, por mos tu përfshihet në pagën bazë ngaqë do tu rritet tatimet personale dhe kontributet.

“Gjithashtu apelojmë se mos të rritet vetëm paga minimale 450 euro, por të ketë rritje të përshkallëzuar në të gjitha firmat në sektorin privat dhe në institucionet publike sipas kompleksiteti në vendin e punës. Kështu mund të arrijmë suksesin që ti mbajmë rinin tonë këtu, të cilët do të kishin një prosperitet për të krijuar familje dhe të mos punojnë për ekonomi të tjera jashtë shtetit”, tha Lupço Radovski, Kryetar i Sindikatës së tekstilit.

22.567 denarë është paga minimale, ndërsa 22.200 denarë ose 36,9% nga shporta minimale sindikale shpenzohen për ushqim dhe pije për mbijetesën e një familje katër anëtarësh. Ata thonë se punëtorët kanë nevojë për tu kompensuar shpenzime e ushqimit në vendet e tyre të punës në masën 20% të pagës mesatare, pasi disa prej tyre nuk kanë as për gjevrek e jogurt.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit