Presidentja Osmani e gjen mjeshtrin për riparimin e veturës së Rugovës

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 22.05.2024, 16:07

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka gjetur mjeshtrin për rregullimin e veturës historike të ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Rregullim i kësaj veture do të kushtojë gati 17 mijë euro.

Automjeti ikonik Chevrolet do të riparohet pas hapjes së tenderit për herë të dytë me vlerë të parashikuar prej 20 mijë eurove.

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, anipse kishte thënë se vetura e presidentit historik, Ibrahim Rugova duhet të ruhet në muze, tashmë ajo po dëshiron që kjo veturë të përdoret për aktivitete ceremoniale.

Kësisoj, Presidenca e Kosovës, ka hapur tender me titull: “Riparimi dhe përgaditja teknike e automjetit historik Chevrolet për aktivitete ceremoniale”.

Vlera e parashikuar e tenderit ishte 20 mijë euro dhe për të kanë aplikuar tri kompani që riparojnë vetura.

Edhe pse nuk është tenderi me çmimin më të lirë ashtu siç ishte e përcaktuar, fitues në këtë rast ka dalë kompania Ymer Mariqi B.I me vlerë prej 16 mijë e 756 euro.

Nuk është publikuar arysetimi i refuzimit të operatorit ekonomik me çmimin më të ulët.

Herën e parë, tenderi ishte hapur në muajin dhjetor të vitit të kaluar. Vlera e parashikuar e tenderit kishte qenë 9 mijë e 900 euro.

Për shkak të mos ofertimi të asnjë kompanie për riparimin e veturës, ky tender kishte dështuar dhe ishte anuluar.

Çka do të riparohet?

Sipas Dosjes së Tenderit, mjeshtri do të ketë punë të madhe me veturën e ish-presidenti.

23 gjëra janë përcaktuar e të cilat duhet të rregullohen për t’u kthyer në përdorim vetura.

Riparimi dhe përgaditja teknike e automjetit historik Chevrolet për aktivitete ceremoniale

Servisi i përgjithshëm (Vaj, filtera antifriz)

Ndërrimi i vajit të frenave

Mbushja e klimës dhe servisimi i sistemit të klimës

Gypi degëzues i termostatit dhe motorit

Ndërrimi i baterisë kryesore 12 V

Servisimi i ndërruesit të shpejtësive

Kandelat e motorit

Poqat e pozicionit

Nyjet e derës para

Xhami i parë (shofershajbnja)

Ndërprerësit e xhamave para

Xhami i pasqyrës

Mbrojtësit e rrotave pas

Rregullimi i mbylljes qendrore

Dritat e dyerve 4

DrItat hallogen

Riparimi i enterierit të brendshëm, modifikimi i mekanizmit të ulëseve dhe ndarja në mes pjesa e brendshme

Pastrimi, përgatitja riparimi i dyshemesë pjesa e poshtme

Riparimi i krahut para

Riparimi i derës së djathtë para

Riparimi i pjesëve të bagazhit

Ndërrimi i mbrojtësit pas

Lyerja totale e veturës dhe polirimi me keramikë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit