Në komunën e Tearcës nga gjithsej 9 fshatra vetëm Tearca do të ketë kanalizim

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 18.05.2024, 16:11

“Nga gjithsej nëntë fshatra sa ka komuna e Tearcës, vetëm në fshatin Tearcë është duke u bërë kanalizimi fekal. Ndërkohë fshatrat tjerë, sipas komunës së Tearcës, do duhet të presin kohë më të mira, sepse, për tu realizuar i tërë projekti i kanalizimit në këtë komunë, nevojiten 16 milionë euro, para këto që komuna nuk i ka. Shpreson tash e ca vite nga Qeveria, edhe pse Qeveria, vazhdon edhe më tej që të mos hedh as një hap në drejtim të lëshimit të mjeteve për këtë projekt. Banorët ankohen se fshatrat tjerë ndjehen të lënë pas dore, sepse vetëm në Tearcë po bëhet kanalizimi”, raporton Bashkim Sulejmani gazetar.

“Këtu me kanalizimin e kemi bërllok punën. Gjithë Qeveria si qeveri, kanalizimin për ne, na e ka bë vetëm në letër, e jo në vepër. E ne u mbytëm duke hapur jama, dhe po infektojmë edhe tokën në këto jam. Punohet diçka por efikasitet jo. Këtu kështu është me këta të korruptuarit”, tha një banor.

“Lihemi pas dore se s’kemi as kryesi a njerëz pune asgjë. Me jama jemi ende nëpër baçe nëpër oborre, që janë pafund të rrezikshme. Sqarimet i dinë fshati, neve banorëve askush asgjë s’na tregon”, theksoi një banor tjetër.

“Komuna thotë se kanalizimi është bërë, por ende s’është në funksion, e sa do zgjas kjo ata e dinë, s’di më shumë, mbetemi vetëm me shpresën që do bëhet. Shumë kohë shumë kohë e presim por asgjë, premtime të paktën kemi sa të duash, por kanalizim jo”, shtoi një banor.

Fshatrat e Tearcës, kanë mungesë edhe të kanalizimit atmosferik.

Kreu i komunës së Tearcës Nuhi Neziri, ngre duart para këtij problemi. Kostoja e tij është shumë e madhe thotë ai, ndërsa mundësitë buxhetore të komunës tejet të vogla. Përveç kanalizimit, Neziri thotë se nevojitet edhe stacioni për filtrim të ujërave të zeza.

“Realizimi i projektit është 97 për qind në fshatin Tearcë dhe ka mbetur vetëm një rrugë që të mbyllet, por shqetësues mbetet fakti se nga gjitha 9 vendbanimet në komunë, po bëhet vetëm Tearca. Kërkojmë modalitet, mbase edhe përkrahje nga qytetarët apo organizata të ndryshme që të bëjmë punimet në këtë projekt kapital. Projekti është i gatshëm, madje edhe me stacionin e filtrimit. Gatishmëria institucionale si nga Qeveria, Ministritë apo partnerët ndërkombëtarë ka, por ajo është e mundshme vetëm pjesë-pjesë”, tha Nuhi Neziri. Kryetar i komunës së Tearcës.

Një numër i madh i fshatrave të komunës së Tearcës gjithashtu vuajnë edhe mungesën e ujit për pije, si pasojë e mos pasjes së sistemit të ujësjellësit, i cili, po ashtu po premtohet tash e më shumë se një dekadë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit